Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 39. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38), przekazał Minister Edukacji Narodowej i Sportu:
Warszawa, 2003-05-19
Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca z 8 maja 2003 r. pragnę przekazać następujące wyjaśnienie:
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432) - termin rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach danego województwa ogłasza kurator oświaty za zgodą wojewody po zasięgnięciu opinii w
ojewódzkiej rady oświatowej, jeżeli została powołana. Zgłaszane do Ministerstwa propozycje i sugestie, związane z terminami wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży, przekazałam właściwym terenowo kuratorom oświaty.Zwróciłam się do Kuratorów Oświaty i Wojewodów z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości porozumienia między województwami w celu ustalenia takich terminów ferii, które zapewniałyby wypoczynek jak największej liczbie dzieci i młodzieży oraz bezpieczne warunki dojazdu i pobytu w miejscach zimowej r
ekreacji.Podzielam w pełni Pana stanowisko dotyczące przeciwdziałania komasacji wyjazdów dzieci i młodzieży w jednym okresie, jest to bowiem zjawisko niekorzystne zarówno z punktu widzenia ich bezpieczeństwa jak i możliwości należytego wypoczynku za niezby
t wygórowane kwoty.W tej sytuacji podjęłam działania zmierzające do zmiany rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego w ten sposób, aby o terminach ferii zimowych decydował minister właściwy do spraw oświaty, po zasięgnięciu w tej sprawie opinii właściwego wojewody i kuratora oświaty.
Projekt rozporządzenia po uzgodnieniach wewnętrznych został skierowany do uzgodnień resortowych.
Przewiduję w każdym roku szkolnym trzy dwutygodniowe okresy ferii poczynając od połowy stycznia do końca lutego. Poszczególne województwa rotacyjnie miałyby zimową przerwę w nauce w kolejnych terminach, przy zachowaniu w miarę równej liczby uczniów korzystających z ferii zimowych w poszczególnych terminach.
Natychmiast po uzyskaniu opinii poszczególnych resortów podpiszę stosowne rozporządzenie. Będzie ono podstawą do uzgodnienia z wojewodami i kuratorami oświaty terminów ferii zimowych w poszczególnych województwach.
Oczekuję również na opinie wojewodów i kuratorów oświaty w sprawie zaproponowanych terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2003/2004 i w latach następnych.
Dziękuję za uwagi. Pozwolą one z pewnością racjonalnie wykorzystać czas przeznaczony na wypoczynek zimowy dzieci i młodzieży.
Z wyrazami szacunku
Krystyna Łybacka