Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Józefa Sztorca

Oświadczenie skierowane do ministra finansów Grzegorza Kołodki

Szanowny Panie Ministrze!

W zaprezentowanym przez Pana w mediach programie naprawy finansów Rzeczypospolitej uwagę pracowników Browaru "Okocim" zwróciło pominięcie podatków pośrednich.

Polityka akcyzowa resortu finansów nabiera nowego znaczenia w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Obecnie interesy krajowych producentów piwa chronione są barierami ograniczającymi indywidualny import piwa z zagranicy oraz cłami. Po akcesji bariery te zostaną zniesione i instrumentem decydującym o konkurencyjności krajowych browarów staną się akcyza oraz podatek VAT. We wszystkich krajach, z którymi będziemy sąsiadować w UE, podatek akcyzowy jest ponaddwukrotnie niższy niż w Polsce. Tak znaczna różnica w opodatkowaniu przekłada się na różnice cen. W Czechach półlitrową butelkę piwa można kupić już za równowartość 1 zł, na Słowacji i w Niemczech za równowartość 1 zł 50 gr. W Polsce najtańsze kosztują niewiele poniżej 2 zł.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej będzie można jednorazowo wwieźć do kraju 200 l piwa. Oznacza to, że tanie piwo od sąsiadów będzie do nas sprowadzane na ogromną skalę, a podatek VAT i akcyza będą pobierane w sąsiednich krajach.

W UE już mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem. Różnice w cenach sprawiły, że na przykład aż 20% piwa spożywanego w Danii przyjeżdża transportem indywidualnym z Niemiec, gdzie akcyza jest znacznie niższa niż w Danii. Kraje te mają zaledwie 68 km wspólnej granicy, podczas gdy Polska ma z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą ponad 2000 km granicy. Co się stanie, gdy w naszym kraju 20% piwa będzie pochodzić z nieoficjalnego importu?

Z szacunków Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce wynika, że spadek sprzedaży piwa pochodzącego od krajowych wytwórców o 20% spowodowałby utratę 900 milionów zł wpływów budżetowych rocznie oraz likwidację około jedenastu tysięcy miejsc pracy w branży piwnej i sektorach kooperujących. Tani import wymusi bolesną restrukturyzację zwłaszcza małych oraz średnich browarów, a część z nich zlokalizowana jest w rejonach o wysokim bezrobociu. Konsekwencje zmian na rynku piwa spowodują pogłębienie tych problemów.

Od wymiaru akcyzy będzie zależeć także sytuacja materialna tysięcy polskich rodzin związanych z przemysłem piwowarskim. Branża ta, kooperując z innymi sektorami gospodarki, takimi jak rolnictwo, hutnictwo szkła, transport, handel czy z producentami opakowań, wpływa na wysokość dochodów około trzystu tysięcy Polaków. I dlatego rozwiązanie problemu różnic w opodatkowaniu piwa w Polsce i krajach ościennych jest jedynym sposobem zapewnienia konkurencyjności krajowym browarom i ich przetrwania, a także uniknięcia bolesnych problemów społecznych.

Będę zatem wdzięczny za podjęcie właściwej decyzji w przedmiotowej sprawie.

Z wyrazami szacunku
Józef Sztorc


Spis oświadczeń