Oświadczenie


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, dn. 06.05.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenia Pana Senatora Józefa Sztorca, podczas 37 posiedzenia Senatu RP w dniu 2.04.2003 r., w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie - uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia:

Zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r., Nr 106, poz. 1226 z późn. zm.) osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskały uprawnienia budowlane lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zachowują uprawienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie.

Zakres uprawnień budowlanych należy odczytywać zgodnie z treścią decyzji o ich nadaniu i w oparciu o przepisy będące podstawą ich nadania. Zatem, nie można porównywać zakresu uprawnień budowlanych uzyskanych na postawie różnych przepisów, w sposób opisany w oświadczeniu pana Senatora J. Sztorca.

Uprawnienia budowlane nadane na podstawie § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. Nr 8, poz, 46 z późn. zm.), uprawniają do pełnienia samodzielnej funkcji projektanta w specjalności architektonicznej w budownictwie jednorodzinnym, zagrodowym oraz innych budynków o kubaturze do 1000 m3. Ograniczenie kubatury dotyczy wszystkich wymienionych budynków i budownictwa, brak natomiast ograniczenia co do terenu na którym miałaby być realizowana budowa.

Natomiast uprawienia budowlane uzyskane na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. z 1995 r., Nr 8, poz. 38 z późn. zm.) uprawniają do projektowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych i inwentaryzacyjnych na terenach budownictwa zagrodowego oraz gospodarczych i składowych o kubaturze do 1000 m3, a także sporządzania projektów zagospodarowania działki, związanych z realizacją tych obiektów,

Ww. warunki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że osoby posiadające uprawnienia w ograniczonym zakresie uzyskane po 1995 r., mogą projektować budynki mieszkalne jednorodzinne o kubaturze do 1000 m3 wyłącznie na terenach budownictwa zagrodowego. Niedopuszczalne jest zatem, w przypadku innego przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzanie projektów budowlanych sporządzonych przez osoby posiadające uprawnienia architektoniczne w ograniczonym zakresie.

Zatem, osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania architektonicznego w ograniczonym zakresie, uzyskane na podstawie § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 1975 r. będące członkami izby inżynierów budownictwa, uprawnione są do projektowania na każdym terenie, nie tylko na terenach budownictwa zagrodowego, przy jednoczesnym uwzględnieniu ograniczenia kubatury do 1000 m3.

Natomiast, ustosunkowując się do przedstawionej w oświadczeniu Pana Senatora J. Sztorca propozycji nowelizacji przepisów, pragnę podkreślić, że wprowadzenie nowej specjalności "architektura wnętrz" jest sprzeczne z przyjętym przez ustawodawcę założeniem nie mnożenia ilości specjalności uprawnień budowlanych, przy dużej ich uniwersalności.

Ponadto, w opinii Głównego Urzędu Budowlanego, działalność osób zajmujących się zawodowo projektowaniem wnętrz - artystów plastyków, nie stanowi samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.), w tym art. 12 ust. 1.

Wykształcenie wyższe uzyskane na uczelni artystycznej na kierunku architektura wnętrz, nie upoważnia i nie może upoważniać do ubiegania się o uprawnienia budowlane, które stanowią potwierdzenie kwalifikacji zawodowych uprawniających do projektowania i kierowania robotami budowlanymi obiektów budowlanych. Wykształcenie to nie daje wymaganej przez przepisy prawa budowlanego znajomości zjawisk technicznych, a także zagadnień architektonicznych i techniczno-organizacyjnych, wymaganych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (funkcji projektanta, kierownika budowy i robót, inspektora nadzoru budowlanego).

W myśl art. 12 ust. 6 ustawy - Prawo budowlane osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie obowiązane są do wykonywania tych funkcji, zgodnie z zasadami wiedzy technicznej.

Projektowanie wnętrz nie jest dziedziną działalności budowlanej. Tego typu działalność nie wymaga zatem posiadania, przez osoby ją wykonujące, uprawnień budowlanych, a co za tym idzie nie mieści się w zakresie żadnej ze specjalności technicznej uprawnień budowlanych.

Jednocześnie wyjaśniam, że przepisy Prawa budowlanego nie ograniczają w żaden sposób prawa wykonywania zawodu przez architektów wnętrz, gdyż opracowania przez nich sporządzane są poza jurysdykcją organów administracji publicznej funkcjonujących w obszarze prawa budowlanego i nie podlegają sprawdzeniu i zatwierdzeniu, a potrzeba sporządzenia takich projektów jest uzależniona wyłącznie od woli inwestora.

Przepisy ustawy Prawo budowlane oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nie mają zastosowania do działalności w zakresie architektury wnętrz.

Uważam zatem za niecelowe wprowadzanie zmian do ustawy - prawo budowlane oraz rozporządzenia MGPiB z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w zakresie przedstawionym przez Pana Senatora J. Sztorca w załączonym oświadczeniu.

Wyjaśniam również, że ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw, została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 15 kwietnia br.

Z wyrazami szacunku

Marek Bryx


Oświadczenie