Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 36. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):

Warszawa, 2003-04-14

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Józefa Sztorca na 36 posiedzeniu Senatu w dniu 19 marca br. w sprawie podniesienia cen skupu żywca uprzejmie informuję, że w celu zagospodarowania rynkowej nadwyżki wieprzowiny i przeciwdziałania spadkowi cen w zatwierdzonym decyzją Rady Ministrów z dnia 25 marca br. "Rocznym programie działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2003 r." został zwiększony zakres interwencji na rynku wieprzowiny do 70 tys. ton. Średni poziom cen interwencyjnych zakupu półtusz wieprzowych wynosi 5,02 zł/kg (brutto), co zapewni producentom trzody przeciętną cenę w skupie około 3,30 zł/kg żywca (brutto). Przedmiotem zakupu będą półtusze wieprzowe pochodzenia krajowego w klasach E, U i R, których jakość odpowiada wymaganiom normy PN-91/A-82001 ze zmianami A1 i A2. Zakupy dokonywane będą przez krajowych przedsiębiorców wyłonionych w drodze przetargów, którzy zobowiązani będą do stosowania cen na żywiec według wagi poubojowej oraz terminowego rozliczania się z producentami żywca.

Ponadto, zgodnie z zatwierdzonym programem, będą uruchomione dopłaty do przechowywania półtusz wieprzowych w ilości do 10 tys. ton. Niezależnie od powyższego, realizowane są dopłaty do eksportu mięsa wieprzowego uruchomione na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia br., do ilości 40,9 tys. ton, wynikającej z listy koncesyjnej do WTO. Łączne wydatki na działania interwencyjne na rynku mięsa wyniosą ponad 460 mln zł.

Jednocześnie informuję, że według informacji z punktów granicznych Głównego Inspektoratu Weterynarii w okresie styczeń-luty br. eksport mięsa wieprzowego wyniósł 17 tys. ton, co oznacza 10-krotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2002 r., (przy jednoczesnym spadku importu o 40% za ten okres).

Dla uniknięcia wysokich spiętrzeń produkcyjnych żywca wieprzowego konieczne jest stymulowanie produkcji pod realne potrzeby rynku, przez samych producentów, zwłaszcza wobec nieprowadzenia w UE skupu interwencyjnego wieprzowiny i z tego względu - konieczności pozbycia się jej zapasów przed wejściem Polski do struktur UE.

Odnośnie rynku wołowiny uprzejmie informuję, że w roku bieżącym nie przewiduje się wprowadzenia interwencji ARR na rynku wołowiny. Lekka tendencja spadkowa cen skupu bydła młodego, jaka miała miejsce na przełomie 2002/2003 roku (z 3,00 zł/kg w grudniu do 2,97 zł/kg w styczniu br. - wg GUS) została zahamowana w lutym br. kiedy to ceny kształtowały się na poziomie 3,06 zł/kg. Według prognozy ekspertów za młode było rzeźne w czerwcu br. można spodziewać się ceny ok. 3,00-3,20 zł/kg i taka pozostanie do września br.

Dodać należy, że polska wołowina cieszy się zainteresowaniem na rynkach zagranicznych, czego przykładem jest eksport, który w okresie I-II br., wg meldunków z punktów granicznych, wyniósł blisko 7 tys. ton.

Szansą poprawy sytuacji jest, podobnie jak to ma miejsce w krajach UE, tworzenie grup producentów rolnych. W warunkach rolnictwa polskiego charakteryzującego się dużym rozdrobnieniem produkcji, pojedynczy rolnik jest zbyt słabym partnerem dla przetwórcy lub handlowca, aby wynegocjować wzajemnie korzystne warunki umowy. Trwałe powiązania producentów rolnych z przetwórcami i handlowcami w formie umów mogą uwzględniać interesy obu stron, zwiększając pozycję rynkową rolników-producentów i wpływ na określenie warunków i realizację umów.

Uchwalona 15 września 2000 r. "Ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw" tworzy podstawy prawne umożliwiające rolnikom otrzymanie pomocy finansowej państwa wspierającej założenie i działalność administracyjną grupy w okresie pierwszych pięciu lat funkcjonowania. Ponadto, grupy mogą otrzymać preferencyjne kredyty na inwestycje związane z ich działalnością.

Z poważaniem

Minister

Z up. Andrzej Chodkowski
Podsekretarz Stanu


Oświadczenie