Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):
Warszawa, dnia 8 kwiecień 2003
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku
Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 13 marca br. w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Pana Józefa Sztorca na posiedzeniu Senatu RP w dniu 6 marca br. w sprawie wprowadzenia myszołowa Buteo buteo na listę zwierząt łownych, uprzejmie informuję, że obecnie nie jest to jeszcze możliwe. Posiadane przez resort informacje co do wielkości populacji tego gatunku opierają się na szacunkowych danych.
Chciałbym poinformować, że temat ten znajduje się w sferze zainteresowania Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a w szczególności jej Komisji Ochrony Zwierząt, która wspólnie z przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz podległymi mi służbami opra
cowuje metodykę inwentaryzowania niektórych gatunków zwierząt drapieżnych oraz ich wpływu na populacje zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem zwierzyny drobnej. Będzie to podstawą do oceny liczebności tego i innych gatunków drapieżników oraz podjęcia działań do ewentualnego ograniczenia populacji.Oczywistym jest, że nadmierne rozmnożenie się gatunków drapieżnych stanowi zagrożenie dla innych populacji zwierząt czyli stanowi zagrożenie dla bioróżnorodności.
W chwili obecnej istniejące przepisy prawne pozwalają ministrowi właściwemu do spraw środowiska na podstawie art. 27c ust. 7 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 ze zm.) wyrazić zgodę na działania zmierzające do ograniczenia populacji tego gatunku.
Zapewne tak się stanie z chwilą przedłożenia mi stosownych wniosków wraz z przekonującym uzasadnieniem.
Z wyrazami szacunku
Czesław Śleziak