Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34), przekazał Prokurator Krajowy:

Warszawa, 2002-12-31

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
u
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 12 marca br. (LP/043/77/03/V), pragnę uprzejmie poinformować, iż treść załączonego doń oświadczenia, złożonego przez Pana Senatora Józefa Sztorca na 35 posiedzeniu Senatu w dniu 6 marca br. dotyczy postępowania przygotowawczego Prokuratury Rejonowej dla Krakowa - Śródmieścia o sygnaturze 4 Ds. 87/00.

Z poczynionych w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie ustaleń wynika, iż przedmiotem tegoż postępowania jest wyłudzenie nieruchomości, położonych przy ulicy Filipa 14 i 16 w Krakowie w oparciu o sfałszowane pełnomocnictwo, uprawniające inną osobę do transakcji sprzedaży nieruchomości w imieniu spadkobierców - tj. przestępstwo, przewidziane w art. 286 § 1 kk i 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

W toku postępowania w tej sprawie zasięgnięto opinii biegłego z dziedziny badania dokumentów celem stwierdzenia autentyczności pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości, z którego treści wynikało, iż zostało ono uwierzytelnione przez Radcę Ministra Ambasady Polskiej w Santiago de Chile Lecha Miodka. Wnioski przedłożonej przez biegłego opinii wskazują, iż dokument pełnomocnictwa nosi cechy sfałszowania.

Wyjaśnienie okoliczności, związanych z jego sporządzeniem wymaga przesłuchania Lecha Miodka w charakterze świadka.

Zebrany dotychczas materiał dowodowy nie daje podstaw do przedstawienia Lechowi Miodkowi zarzutu popełnienia przestępstwa.

Nie jest on zatem - wbrew sugestii Pana Senatora Józefa Sztorca - osobą, "przeciwko której prowadzi" się postępowanie.

W dniach 25 listopada 2002 roku śledztwo w tej sprawie zostało zawieszone z uwagi na niemożność przesłuchania Lecha Miodka - wobec nieskuteczności kierowanych do niego wezwań.

W związku z publikacją "Gazety Wyborczej" z 23-23 lutego br., poddającej krytyce działania prokuratury, akta sprawy zostały niezwłocznie zbadane w trybie nadzoru służbowego w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie.

Analiza akt pozwoliła na uznanie, iż zawieszenie śledztwa było przedwczesne, bowiem Komenda Miejska Policji w Krakowie nie wykonała polecenia prokuratora z 10 czerwca 2002 roku, dotyczącego ustalenia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, czy Lech Miodek nadal przebywa w Santiago de Chile.

W dniu 25 lutego 2003 roku Prokuratura Okręgowa w Krakowie wytknęła powyższe uchybienie Prokuratorowi Rejonowemu dla Krakowa - Śródmieścia, zobowiązując go do niezwłocznego poczynienia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ustaleń, zmierzających do określenia możliwości realizacji czynności procesowych z udziałem Lecha Miodka.

W dniu 20 marca br. Prokurator Okręgowy w Krakowie został poinformowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych o przewidywanym terminie powrotu Lecha Miodka do kraju w lipcu lub sierpniu 2003 roku.

Prokurator Apelacyjny Krakowie został zobowiązany do wdrożenia stosownego postępowania służbowego w związku ze stwierdzonymi w działaniach Prokuratury Rejonowej w Krakowie-Śródmieściu uchybieniami.

Z poważaniem

Karol Napierski


Oświadczenie