Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):

Warszawa, 2003-03-25

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
u
Rzeczypospolitej Polskiej
WARSZAWA

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazanym przy piśmie znak: LP/043/50/03/V z dnia 25.02.2003 r. oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Józefa Sztorca w sprawie obowiązku stosowania kas rejestrujących przez podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami, uprzejmie wyjaśniam.

Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących został wprowadzony art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - a więc wynika on wprost z ustawy. Obowiązek ten dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych - niezależnie od tego, czy działalność ta jest opodatkowana, czy też zwolniona od podatku. Taką decyzję podjął Parlament jeszcze w 1993 r. uchwalając ustawę określającą zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Działając w oparciu o delegację wynikającą z art. 29 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku od podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, minister finansów wprowadził zwolnienia z ustawowego obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, ale na czas określony.

W odniesieniu do podatników wykonujących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami, rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2003 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 35, poz. 293) termin zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przez podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami został ostatecznie przesunięty do dnia 31 grudnia 2003 r.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej usługi w zakresie przewozu osób i ładunków taksówkami nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdyż przepisy VI Dyrektywy nie przewidują zwolnień w tym zakresie. Dlatego też niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających prawidłową realizację obowiązków przez tę grupę podatników. Z uwagi na konieczność opodatkowania świadczenia usług przewozu osób i ładunków taksówkami, koniecznym jest wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania obrotu. Rozliczanie podatku od towarów i usług opiera się na składaniu miesięcznej deklaracji podatkowej, w której przedstawiane rozliczenia wynikają z prowadzonej ewidencji realizowanych w okresie rozliczeniowym obrotów. Kasa rejestrująca jest urządzeniem, które ewidencjonuje dane odnośnie w/w obrotów, wylicza kwoty podatku należnego oraz w specjalnych drukowanych raportach odpowiednio grupuje i sumuje te dane w ten sposób, że mogą być one wykorzystywane przy sporządzaniu deklaracji VAT-7. Kasa rejestrująca jest urządzeniem, które przede wszystkim jest wprowadzane w związku z rozliczeniami podatku od towarów i usług. Ułatwi ona w dużym stopniu podatnikom świadczącym usługi w zakresie przewozu osób taksówkami prowadzenie ewidencji niezbędnej do rozliczeń z budżetem państwa podatku od towarów i usług oraz zapewni kontrolę nad prawidłowością tych rozliczeń.

Zgodnie z wymogami dyrektyw, podatnicy muszą prowadzić ewidencję umożliwiającą prawidłowe rozliczanie podatku, a co za tym idzie ewidencję umożliwiającą kontrolę tego rozliczenia. Natomiast rodzaj ewidencji spełniający te wymogi, państwa członkowskie określają indywidualnie. W Polsce, jak wskazano powyżej, rodzaj takiej ewidencji przy wykonywaniu między innymi usług na rzecz osób fizycznych określił Parlament jeszcze w 1993 r. Poszczególne państwa stosują tu różne praktyki. W niektórych państwach Unii Europejskiej (np. Grecja, Włochy) wprowadzono obowiązek stosowania kas rejestrujących w zakresie podatku od towarów i usług. W innych krajach stosowane są również ścisłe wymogi ewidencji, chociaż nie zawsze nazywane kasą rejestrującą.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Jan Czekaj


Oświadczenie