Minister Środowiska przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 31. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29):
Warszawa, dnia 17.01. 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W odpowiedzi na pytania zawarte w oświadczeniu Pana Senatora Józefa Sztorca złożonym podczas 31 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 grudnia 2002 r. i przesłanym przy piśmie z dnia 20.12.2002 r. znak: LP/043/434/02/V przedstawiam następujące wyjaśnienia.
W czerwcu 2002 r. na zamówienie Ministerstwa Środowiska został wykonany przez Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej "Raport o stanie technicznym budowli hydrotechnicznych stopnia wodnego Włocławek". Zawiera on m. in. podstawowe informacje na temat stopnia, warunków jego pracy oraz aktualnego stanu technicznego obiektów i budowli stopnia w oparciu o pomiary przeprowadzone przez Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór IMGW. Omówiono główne dotychczasowe prace zrealizowane w związku z uszkodzeniami i zagrożeniami budowli, jakie wystąpiły w czasie trzydziestoletniej eksploatacji stopnia oraz przedstawiono niezbędny zakres prac badawczych i robót zapewniających bezpieczeństwo w dalszej eksploatacji budowli.
Dla ograniczenia i zlikwidowania istniejącego zagrożenia Raport wyszczególnia następujące alternatywne rozwiązania:
- budowę stopnia Nieszawa poniżej Włocławka, na którym prowadzona odpowiednio gospodarka wodna zapewni wyższy i stabilny poziom wody na dolnym stanowisku stopnia Włocławek,
- budowę progu podpiętrzającego dolną wodę do rzędnej na jaką projektowano budowle stopnia i zmianę systemu pracy elektrowni na przepływowy.
Wybudowanie progu poniżej jazu zlikwiduje zagrożenia, ale jedynie w okresie kilkunastu najbliższych lat. Jedynym trwałym i najpewniejszym technicznie rozwiązaniem jest budowa stopnia Nieszawa. Obiekt ten jest jednak w opinii środowiska ekologicznego bardzo kontrowersyjną inwestycją.
Problem stopnia wodnego Włocławek omawiany był na posiedzeniu Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, która jest organem opiniodawczym Ministra Środowiska. Uchwała Krajowej Rady stanowi załącznik nr 1.
Ze względu na ograniczone środki finansowe na gospodarkę wodną, nie można liczyć w przeciągu kilku najbliższych lat na finansowanie budowy stopnia wodnego Nieszawa z budżetu państwa. W Ministerstwie Środowiska prowadzone były konsultacje z przedstawicielami prywatnych konsorcjów zainteresowanych budową Nieszawy. Jednak warunki jakie zostały przedstawione M
inisterstwu nie były do zaakceptowania.Od kilku lat prowadzone są roboty remontowe, które ograniczają zagrożenie i poprawiają bezpieczeństwo stopnia. Nakłady poniesione w 2002 r. wyniosły ok. 4 mln zł, natomiast w roku bieżącym planuje się przeznaczyć na prace remontowe kwotę 13,7 mln zł. Do najpilniejszych prac na stopniu Włocławek zalicza się konieczność remontu progu stabilizacyjnego, wzmocnienie podłoża pod płytami jazu, wymianę piezometrów w filarach jazu oraz remont drenażu zapory ziemnej.
Prace remontowe będą kontynuowane w okresie najbliższych lat i na ten cel niezbędne są środki finansowe z budżetu państwa.
Stanisław Żelichowski