Informację w związku z oświadczeniami senatora Józefa Sztorca, złożonymi na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Warszawa 2002.12.23
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z oświadczeniami złożonymi przez senatora Józefa Sztorca podczas 29 posiedzenia Senatu RP w dniu 29 listopada 2002 r., przesłanymi przy piśmie z dnia 3 grudnia 2002 r. zn. LP/043/400/02/V - uprzejmie Pana Marszałka informuję, co następuje.
W związku z powyższych zwróciłem się do Prezesa ARiMR o wyjaśnienie przyczyn zawierania przez banki w umowach z kredytobiorcami o udzielenie kredytu inwestycyjnego ww. przepisu.
Przy konstruowaniu powyższych propozycji przepisów wzięto pod uwagę, iż podobne rozwiązania, oparte na podstawowej zasadzie funkcjonowania ubezpieczeń w rolnictwie w formie wzajemnościowej, a więc niekomercyjnej w niektórych krajach sprawdziły się w praktyce i stanowią istotną pomoc dla gospodarstw rolnych w sytuacjach wystąpienia klęsk niezależnych od woli producenta rolnego, powodujących znaczne straty. Zmiana ww. rozporządzenia Rady Ministrów jest przedmiotem dalszych uzgodnień i zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wymaga przeprowadzenia dodatkowych analiz.
Wobec braku szybkiego zakończenia prac nad rozwiązaniami w zakresie rozwoju systemu ubezpieczeń wzajemnych w rolnictwie, mając na względzie wagę problemu, w trakcie prac m.in. nad ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało uwzględnienie w ww. projekcie ustawy uregulowań stwarzających możliwości prawne uruchomienia pomocy ze środków budżetu państwa na dofinanso
wanie składki ubezpieczeń w rolnictwie, w ramach tzw. systemu ubezpieczeń pakietowych (uwzględniających ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne). Sejm RP w ostatecznym głosowaniu nad senackimi poprawkami do ww. ustawy, które miało miejsce w dniu 23 sierpnia 2001 r., opowiedział się za wykreśleniem przepisów w zakresie dotowania z budżetu państwa składek ubezpieczeń upraw rolnych od skutków klęsk żywiołowych.Aktualnie kontynuowane są prace i uzgodnienia pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Finansów nad dopracowaniem projektów dokumentów w szczególności w zakresie rachunków symulacyjnych kosztów wprowadzenia instrumentów pomocy finansowej, zasad przepływu środków z budżetu państwa.
Niezależnie od powyższego, pragnę poinformować Pana Marszałka, że zgodnie z § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 16, poz. 82 z późniejszymi zmianami)
, uruchamiane są przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi procedury w zakresie preferencyjnego kredytowania dla gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku klęsk suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu, pożaru, osuwisk ziemi oraz plagi gryzoni na wniosek wojewody, zgłoszony w okresie 2 miesięcy od wystąpienia klęski kredyty "klęskowe". Wniosek wojewody może być zgłoszony pod warunkiem dokonania w ciągu 30 dni od wystąpienia klęski oszacowania strat przez komisję powołaną przez wojewodę.Udzielane na podstawie ww. rozporządzenia kredyty "klęskowe" na wznowienie produkcji są szczególnie preferencyjną formą pomocy dla gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku klęsk, której celem jest umożliwienie wznowienia produkcji bezpośrednio po klęsce. Obrotowe kredyty "klęskowe" na sfinansowanie bieżących potrzeb gospodarstw rolnych związanych ze wznowieniem produkcji rolniczej (np. na: zakup pasz, m
ateriału siewnego paliwa, nawozów) oprocentowane są dla kredytobiorcy w wysokości 0,25 stopy redyskonta weksli w skali roku (tj. aktualnie 1,87%) i udzielane są na okres 24 miesięcy. Inwestycyjne kredyty klęskowe udzielane są na okres od 5-8 lat.Z wyrazami szacunku
Sekretarz Stanu
Czesław Siekierski