Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 2002-09-13
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z pismem z dnia 12 sierpnia 2002 r. znak: KK/043/289/02/V, przy którym przekazano oświadczenie złożone przez Pana Senatora Józefa Sztorca na 23 posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia 2002 r. w sprawie rozliczania podatku od towarów i usług przez zakłady pracy chronionej, uprzejmie informuję, że podtrzymuję stanowisko zawarte w odpowiedzi z dnia 15 lipca br. na oświadczenie złożone przez Pana Senatora na posiedzeniu Senatu w dniu 23 maja br. Rozlic
zanie podatku naliczonego przez zakłady pracy chronionej odbywa się wg zasad ogólnych, określonych ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) oraz aktami wykonawczymi do tej ustawy. Dodatkowo zakłady pracy chronionej mają prawo do zwrotu podatku, wpłaconego do urzędu skarbowego, na podstawie art. 14a ww. ustawy.Do odliczania podatku naliczonego - co do zasady - mają prawo wyłącznie te zakłady, które prowadzą działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i to po spełnieniu określonych przepisami warunków, w tym również dotyczących rozliczania VAT od zakupów związanych z realizacją inwestycji.
Uwzględniając jednak dotychczasową praktykę wielu zakładów pracy chronionej, raporty NIK dotyczące różnych nieprawidłowości w tych zakładach (nagłaśniane przez media) związane m.in. z działaniami pozornie tylko związanymi z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych - określone stany f
aktyczne związane z realizacją konkretnych inwestycji, muszą być oceniane indywidualnie przez urzędy skarbowe.W wielu bowiem przypadkach realizowane inwestycje wykorzystywane były - po ich zakończeniu - przede wszystkim do świadczenia usług innym osobom, niż niepełnosprawne osoby zatrudnione przez pracodawcę posiadającego status zakładu pracy chronionej.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), pracodawca prowadzący działalność gospodarczą, uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, jeżeli m.in.:
a także
W związku z powyższym, każdy przypadek zwrotów i odliczeń VAT dotyczący dalszych działań inwestycyjnych na rzecz organizacji specjalnej i wymaganej opieki lekarskiej lub rehabilitacyjnej w placówce, która uzyskała już status zakładu pracy chronionej, powinien być oceniany i rozpatrywany indywidualnie m.in. pod względem zasadności realizowanej inwestycji dla potrzeb zadań nałożonych na pracodawcę prowadzącego zakład pracy chronionej przez ww. ustawę. W związku z powyższym, w takich sprawach podatnicy powinni zwracać się bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, zgodnie z art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) z indywidualnymi wnioskami.
Z poważaniem
Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Irena Ożóg