Oświadczenie


Minister Gospodarki przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, 28 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszał
ek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazaniem na ręce Pana Leszka Millera Prezesa Rady Ministrów pisma z dnia 12 sierpnia br. znak: KK/043/287/02V zawierającego w załączeniu tekst oświadczenia złożonego przez senatora Pana Józefa Sztorca podczas 23 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia wyjaśniam co następuje:

Przedsiębiorcy zainteresowani przebiegiem negocjacji specjalnych stref ekonomicznych z Komisją Europejską, a więc Ci, którzy otrzymali zezwolenia przed 1 stycznia 2001 r. są informowani o kierunkach i problemach negocjacji.

Oprócz bezpośrednich spotkań i korespondencji, w Ministerstwie Gospodarki odbyły się w dniach 14 maja i 19 czerwca br. dwa duże spotkania z przedsiębiorcami, zarządami stref i organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców.

Na spotkaniach tych, prowadzonych przez Panią Ewę Freyberg Podsekretarza Stanu w MG, obecni byli również Pan Cezary Banasiński i Pani Ewa Kubis - prezesi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzący negocjacje w tym obszarze oraz Pani Irena Ożóg, Podsekretarz Stanu w MF. Na spotkaniu 19 czerwca obecny był także Pan Jan Truszczyński Pełnomocnik Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE.

Z dotychczasowych negocjacji wynika jednoznacznie, że nasze stanowisko utrzymania do 2017 roku praw nabytych przez inwestorów, którzy otrzymali zezwolenia przed 1 stycznia 2001 roku, jest niemożliwe do zaakceptowania przez KE i musi być zweryfikowane.

Obecnie pracujemy nad projektem nowego stanowiska negocjacyjnego, którego główne założenia przedstawiono na wyżej wymienionych spotkaniach.

Wejście Polski w struktury Unii Europejskiej w 2004 roku jest priorytetem polityki rządu i w skali globalnej jest korzystne również dla przedsiębiorców zagranicznych, gdyż oznacza znacznie większą stabilność jednolitego prawa dla całego rynku europejskiego. Dla polskich przedsiębiorców przystąpienie do Unii daje przede wszystkim większą stabilizację polityki handlowej i celnej według zasad i procedur uznanych na forum międzynarodowym. Dużym ułatwieniem będzie również zniesienie granicy celnej pomiędzy Polską i obszarem celnym Wspólnoty, w tym zwłaszcza na zachodzie i południu naszego kraju. Zniesiona zostanie kontrola celna i inne procedury co poważnie ułatwi wymianę towarową i przyśpieszy transport, co znacznie obniży koszty transakcji handlowych.

Z poważaniem

Jacek Piechota


Oświadczenie