Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, 09.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca przekazane przy piśmie RJ/043/266/02/V w sprawie zakwalifikowania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej do Programu Ratownictwa Medycznego oraz ujęcie go w krajowej sieci szpitali publicznych, uprzejmie proszę o przyjęcie wyjaśnień.

Realizacja Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia w roku 2001 nie została wstrzymana przez Ministerstwo Zdrowia jak to zostało stwierdzone w powyższym oświadczeniu ale została spowodowana trudną sytuacją finansową w jakiej znajdował się budżet państwa. W związku z powyższym Rada Ministrów w dniu 23 października 2001 r. podjęła decyzję o zablokowaniu wydatków ujętych w ustawie budżetowej na 2001 r. w części 83 - Rezerwy celowe, poz. 29 - program działań osłonowych i restrukturyzacji w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 125) w wysokości 220 mln zł.

Zgodnie z założeniami tegorocznego Programu, Regionalne Komitety Sterujące miały za zadanie dokonać podziału środków finansowych na programy niezrealizowane z puli gwarantowanej Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia w roku 2001. Takie też propozycje wpłynęły z Województwa Małopolskiego. Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej mieszczący się na ul. Szpitalnej 1 nie znalazł się na liście jednostek, które zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia w roku 2002. Ponadto chcę podkreślić, że nie ingeruję w podział środków dokonany przez Regionalny Komitet Sterujący.

Jednocześnie pragnę poinformować Pana Senatora, że w ramach Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia w roku 2002, w gestii Ministra Zdrowia pozostają jedynie środki finansowe na realizację zadań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których organami założycielskimi są inne podmioty niż samorząd terytorialny między innymi MSWiA, MON, Akademie Medyczne, Instytuty itp.

Natomiast Program Zintegrowane Ratownictwo Medyczne jest prowadzony jako program wieloletni, w trakcie którego główny nacisk jest położony na zapewnienie równomiernego dostępu do świadczeń zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego na terenie całego kraju. Z faktu, że szpital w Dąbrowie Tarnowskiej nie został ujęty w tegorocznym przydziale środków nie należy wyciągać wniosków o skreśleniu jednostki z programu tworzenia oddziałów ratunkowych. Tym niemniej w świetle zapisów art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym szpitalne oddziały ratunkowe mogą być tworzone dla populacji nie mniejszej niż 100 000 mieszkańców, natomiast powiat Dąbrowski zgodnie z danymi z 31 grudnia 2001 roku liczy 58 934 mieszkańców. Dodatkowo, w odległości 20 km został stworzony szpitalny oddział ratunkowy w Tarnowie. W sytuacji konieczności prowadzenia oszczędnej polityki w zakresie wydatków z budżetu państwa należy zastanowić się nad celowością i wykorzystaniem kosztownej inwestycji, jaką jest szpitalny oddział ratunkowy. Wydaje się, iż zadania związane z ratownictwem medycznym można by realizować w oszczędniejszej formie, jaką jest proponowana w nowelizacji ustawy ewakuacyjna izba ratunkowa.

Odnosząc się do problemu umieszczenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej w krajowej sieci szpitali, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Zdrowia został opracowany projekt kryteriów tworzenia krajowej sieci szpitali publicznych, które mają stanowić podstawę kwalifikowania do sieci samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, świadczących opiekę zdrowotną w formie stacjonarnej. Projekt kryteriów z prośbą o opinie i ewentualne uwagi został przesłany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej, Wojewodów, Marszałków a także organizacji związkowych i samorządów zawodowych. Dopiero po analizie przekazanych uwag zostaną określone ostateczne kryteria kwalifikowania poszczególnych jednostek do sieci.

Ponieważ opracowane kryteria nie są jeszcze ostateczne, nie jest możliwe przekazanie dokładniejszych informacji na temat możliwości zakwalifikowania poszczególnych placówek do krajowej sieci szpitali.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

Podsekretarz Stanu

Aleksander Nauman


Oświadczenie