Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 17. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 15):
Warszawa, 2002-07-15
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z pismem z dnia 28 maja 2002 r. znak: JD/043/173/02/V, przy którym przekazano oświadczenie złożone przez Pana Senatora Józefa Sztorca na posiedzeniu Senatu w dniu 23 maja 2002 r., uprzejmie wyjaśniam:
Jednym z warunków uzyskania statusu zakładu pracy chronionej przez podmiot jest zapewnienie doraźnej i specjalistycznej opieki lekarskiej oraz usług rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej - art. 28 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.)
Tym samym w ZPChr istnieje obowiązek zapewnienia takiej pomocy, co jest nierozerwalnie związane z prowadzoną przez zakład działalnością.
Rozliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z wykonywaniem tych czynności podlega zatem rozliczeniu według ogólnych zasad - tzn. tylko w stosownej proporcji do sprzedaży opodatkowanej (art. 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
Jednocześnie uprzejmie informuję, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. W sytuacji bowiem np. korzystania w ZPChr z opieki lekarskiej, o której mowa powyżej, przez inne osoby, niż zatrudnione u tego podatnika osoby niepełnosprawne, sytuacja taka nie daje uprawnień do rozliczeń VAT w odniesieniu do tej części świadczeń.
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, że z uwagi na brak sprecyzowania w oświadczeniu Pana Senatora rodzaju nabywanych przez zakłady pracy chronionej towarów, usług i inwestycji oraz środków, z których są one finansowane, nie jest możliwe udzielenie bardziej szczegółowej odpowiedzi.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA FINANSÓWPODSEKRETARZ STANU
Irena Ożóg