Spis oświadczeń


7. posiedzenie Senatu RP

30 stycznia 2002 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Józefa Sztorca

Oświadczenie skierowane do minister sprawiedliwości Barbary Piwnik.

Jako senator RP, działając na podstawie art. 49 ust. 4 Regulaminu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, kieruję do pani minister sprawiedliwości niniejsze oświadczenie w sprawie Ludowego Klubu Sportowego "Wolania" z Woli Rzędzińskiej działającego w obrębie mojego okręgu wyborczego.

LKS "Wolania" w sezonie 1998-1999 dokonał transferu zawodnika (piłkarza) do Miejskiego Klubu Sportowego "Korona" w Kielcach za określoną w dwustronnej umowie kwotę, której MKS nie uiścił do dnia dzisiejszego. Wobec tego w dniu 1 września 1999 r. wierzyciel, czyli LKS "Wolania" wniósł pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie, który wyrokiem zaocznym z dnia 29 lutego 2000 r. - sygnatura akt IC 733/99 - zasądził od pozwanego na rzecz powoda żądaną pozwem kwotę wraz z ustawowymi odsetkami pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

W dniu 20 kwietnia 2000 r. wierzyciel złożył wniosek egzekucyjny do komornika sądowego, rewir I w Kielcach, według sygnatury akt: I KM 174/00 w celu wyegzekwowania zasądzonych należności od dłużnika, wnosząc przy tym stosowną, żądaną przez komornika kwotę zaliczki. Ukierunkował także egzekucję, wskazując na zajęcie deklaracji kart zawodników i innych środków w postaci wyposażenia MKS "Korona". Chodziło o sprzęt sportowy, meble, komputery i inne urządzenia będące własnością i w posiadaniu dłużnika.

Bezczynność komornika Sądu Rejonowego w Kielcach pozwoliła na bezproblemowe funkcjonowanie, czyli prowadzenie rozgrywek ligowych przez dwa sezony, co spowodowało wniesienie przez wierzyciela skargi na bezczynność komornika do Sądu Rejonowego w Kielcach, który w dniu 28 września 2001 r.  wydał postanowienie - sygnatura akt: VII Co 55/01 - nakazujące komornikowi przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Nawet postanowienie sądu rejonowego nie potrafiło go jednak zmusić do przeprowadzenia egzekucji i zaspokojenia roszczeń wierzyciela.

Wcześniej skierowałem w tej sprawie pismo do prezesa sądu okręgowego, który w odpowiedzi poinformował mnie, iż komornik dnia 17 grudnia 2001 r. ustalił, że nieruchomości oznaczone numerem działek 477 i 482, położone w Kielcach, na których znajduje się pawilon sportowy, budynek gospodarczy, kontenery, zaplecze budowy, trzy budynki kas biletowych, boisko sportowe i trybuny stanowią własność miasta Kielce. W dniu 1 sierpnia 2001 r. zarząd miasta użyczył opisane obiekty i wydał w bezpłatne użyczenia Kieleckiemu Klubowi Piłkarskiemu "Korona" na okres trzech lat. Z treści pisma prezesa sądu okręgowego wynika więc, iż MKS "Korona" nie jest w posiadaniu żadnego majątku, z którego można by zaspokoić roszczenie zasądzone przez Sąd Okręgowy w Tarnowie. Pan prezes Sądu Okręgowego w Kielcach twierdzi także, że wierzyciel, czyli LKS "Wolania" nie wskazał komornikowi banku ani numeru konta dłużnika i z tego powodu egzekucja stała się bezskuteczna.

Polemizując z wyżej opisanymi stwierdzeniami prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach, magistra Andrzeja Jagiełły, podkreślam, że pan prezes mija się z prawdą, ponieważ skierowany wniosek egzekucyjny wierzyciela, czyli LKS "Wolania" złożono do komornika dnia 20 kwietnia 2000 r. Skierowano w nim egzekucję na zajęcie kont bankowych dłużnika, które miały być ustalone w postępowaniu egzekucyjnym.

Z pisma prezesa sądu okręgowego widać, że komornik zadał sobie jedynie trud ustalenia - dopiero w dniu 17 grudnia 2001 r. - numerów działek, na których znajdują się obiekty MKS "Korona" i określenia, że należą one do Urzędu Miasta Kielce oraz są użyczone klubowi przez miasto na okres trzech lat, według umowy zawartej dopiero w dniu 1 sierpnia 2001 r.

Pojawia się zatem uzasadnione pytanie, jakie działania egzekucyjne podjął komornik od dnia 20 kwietnia 2000 r., czyli od momentu złożenia do niego wniosku przez wierzyciela przez okres jednego roku i czterech miesięcy do 1 sierpnia 2001 r., kiedy MKS "Korona" zawarł umowę użyczenia, że nie mógł przeprowadzić skutecznej egzekucji. Wydaje się, że w tym okresie pomógł dłużnikowi usankcjonować prawnie najem (użyczenie) obiektów od miasta, w żadnej mierze nie kierując się tytułem wykonawczym, czyli wyrokiem Sądu Okręgowego w Tarnowie, jaki otrzymał wraz z wnioskiem egzekucyjnym.

Skoro pan prezes sądu okręgowego tak broni rzekomej skuteczności komornika, to dlaczego nie dokonał on egzekucji sprzętu sportowego oraz wyposażenia biura dłużnika w postaci biurek, szaf, krzeseł, komputerów i nie sprzedał ich w drodze licytacji, na co wyraźnie skierował egzekucję wierzyciel? Komornik w żaden sposób nie zajął również deklaracji zawodników - kart zawodniczych - i nie przekazał ich do dyspozycji wierzyciela, czyli LKS "Wolania", co także wskazano we wniosku egzekucyjnym, pozwalając w ten sposób klubowi "Korona" z Kielc na prowadzenie przez dwa sezony rozgrywek ligowych.

Niezrozumiałe jest to, że Sąd Rejonowy w Kielcach uznał za zasadną skargę wniesioną na bezczynność komornika, a pan prezes Sądu Okręgowego w Kielcach w wyżej opisanym piśmie do senatora z dnia 4 stycznia 2002 r., wiz. 051/528/01, staje w obronie komornika, sugerując niedociągnięcia w działaniu wierzyciela, jakby komornik jako instytucja powołana do prawnego działania w przedmiocie egzekucji, w tym także do ustalania kont bankowych, za pośrednictwem których dokonywane były operacje finansowe dłużnika, nie miał już nic do zrobienia.

Szanowna Pani Minister, w tym wypadku nie można mówić o opieszałości żadnego z opisanych wyżej sądów, ale z całą pewnością można mieć takie odczucie wobec jawnej ignorancji opisanego w oświadczeniu komornika sądowego, rewir I w Kielcach, który swym postępowaniem pogłębił i tak już trudną sytuację finansową klubu "Wolania", utrzymywanego ze skromnych środków społecznych.

Uprzejmie proszę o podjęcie stosownych działań w przedmiotowej sprawie, będących w gestii pani resortu.

Z wyrazami szacunku
Józef Sztorc
Senator RP


Spis oświadczeń