Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 7. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 7):
Warszawa, 01.03.2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W odpowiedzi na pismo Pana Senatora Józefa Sztorca z dnia 5 lutego 2002 roku w sprawie finansowania bieżącego funkcjonowania centrum Powiadamiania Ratunkowego w Tarnowie uprzejmie wyjaśniam.
W ramach Programu Zintegrowane Ratownictwo Medyczne Minister Zdrowia przeznaczył i przeznacza nadal środki finansowe na dofinansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do uruchomienia sieci Centrów Powiadamiania Ratunkowego na terenie całego kraju. W pierwszej kolejności w latach 2002 i 2001 środki finansowe otrzymały jednostki, które były w stanie zapewnić możliwie szybkie i sprawne rozpoczęcie pracy Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz miały zabezpieczenie funduszy na jego bieżące funkcjonowanie.
Minister Zdrowia nie miał jednak i nie ma ani możliwości prawnych ani środków finansowych, które mógłby przeznaczyć na pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Tarnowie.
Biorąc pod uwagę powyższe muszę Pana Marszałka poinformować o braku ze strony Ministra Zdrowia jakichkolwiek możliwości finansowania CPR w Tarnowie.
Jednocześnie wyjaśniam, iż po wejściu w życie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym koszty funkcjonowania centrum powiadamiania ratunkowego będą w znacznej części pokrywane z budżetu państwa. Stosowne akty wykonawcze szczegółowo precyzujące powyższą problematyką są obecnie przedmiotem intensywnych prac legislacyjnych.
Ewa Kralkowska