Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 88. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 94):
Warszawa, 3 października 2005 r.
Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka BPS/DSK-043-394/05) ws. oświadczenia złożonego przez Senatora Jana Szafrańca podczas 88. posiedzenia Senatu RP w dniu 5 września 2005 r. pragnę uprzejmie zaznaczyć, że wystawa "Drogi do Solidarności" eksponowana w Parlamencie Europejskim a także Uniwersytecie ULB w Brukseli stanowi dokument epoki. Przedstawione na niej plakaty były wielokrotnie nagradzane, eksponowane i szeroko rozpowszechniane, także w Polsce. W opinii wielu krytyków są to interesujące koncepcje artystyczne, które zresztą nigdy przedtem nie wzbudzały kontrowersji, a w szczególności nie spotykały się z zarzutem obrażania uczuć religijnych. Plakaty Grzegorza Marszałka i Yakupa Errola pochodzą z 1989 r., powstawały na fali dokonującej się transformacji ustrojowej. Artystyczny wizerunek lidera "Solidarności" zakupiło Muzeum Narodowe w Gdańsku do kolekcji sztuki współczesnej, o czym można przeczytać w katalogu do wystawy. Plakat Errola to artystyczny żart, nawiązujący zresztą do krążącego w stanie wojennym dowcipu o ukazaniu się gen. Jaruzelskiemu Matki Boskiej z Wałęsą w klapie.
Jak dotychczas Ministerstwo nie otrzymywało żadnych sygnałów, że wystawa wzbudziła czyjekolwiek protesty. Przeciwnie, przyjęta została z zainteresowaniem zarówno w Parlamencie Europejskim jak i na Uniwersytecie.
Z poważaniem
Adam Daniel Rotfeld