Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jana Szafrańca, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):
Warszawa, dnia 24.12.2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
Odpowiadając na przekazane przy piśmie z dnia 7 grudnia 2004 r. Nr BPS/DSK-043-554/04 oświadczenie Senatora Jana Szafrańca złożone podczas 73 posiedzenia Senatu RP w dniu 3 grudnia 2004 r., uprzejmie przedstawiam co następuje.
Prokurator Okręgowy w Warszawie prowadzi śledztwo V Ds 225/04 w sprawie podrobienia środka płatniczego - weksla in blanco 31 stycznia 1994 r., wystawionego przez Powszechny Bank Kredytowy Invest Bank i podpisanego przez Piotra B. oraz podjęcia czynności przez przedstawicieli Rady Konsorcjum Poręczeniowo - Gwarancyjnego "Pro-Eksport", zmierzających do wprowadzenia do polskiego systemu bankowego podrobionego środka płatniczego w postaci tego weksla, a także w sprawie zastosowania groźby bezprawnej w celu wywarcia wpływu na czynności urzędowe organu państwowego, to jest o czyn w art. 310 § 1 i 2 k.k. oraz art. 224 § 1 k.k.
W toku postępowania w dniu 14 lipca 2004 r. dołączono do akt zabezpieczony w siedzibie Dyrekcji Generalnej Stowarzyszenia Poszkodowanych Deponentów Banku Staropolskiego, weksel wystawiony w dacie 31 stycznia 1994 r. przez PBK Invest Bank, podpisany przez Piotra B. W dniu 19 lipca 2004 r. prokurator weksel ten uznał za dowód rzeczowy w sprawie. Powodem tej decyzji stały się uzasadnione wątpliwości co do jego autentyczności.
Przeprowadzone w dotychczasowym śledztwie czynności wskazują, iż weksel ten został wytworzony w innej dacie niż przyjęta na deklaracji wekslowej. W związku z tym zachodzi konieczność przeprowadzenia szeregu czynności, które pozwolą zweryfikować jego autentyczność. Chodzi tu przede wszystkim o przesłuchanie kilkunastu świadków i dokonanie pomiędzy nimi konfrontacji, które zaplanowano w najbliższym okresie, a także uzyskanie opinii z badań fonoskopijnych zabezpieczonej w śledztwie kasety magnetofonowej, której zapis może być dowodem fałszowania weksla.
Do czasu ich wykonania i wyjaśnienia tej okoliczności wydanie przedmiotowego weksla Stowarzyszeniu Poszkodowanych Deponentów Banku Staropolskiego, które dąży do jego realizacji, byłoby przedwczesne.
Wydanie weksla na obecnym etapie śledztwa, bez wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z jego wystawieniem, wskazujących, iż mógł on zostać wytworzony w 2000 r. i opatrzony datą 31 stycznia 1994 r., stanowiłoby bowiem usankcjonowanie wprowadzenia do obiegu dokumentu, wobec którego zachodzi wątpliwość co do jego autentyczności.
Pragnę przy tym nadmienić, że w związku z licznymi interwencjami parlamentarzystów akta śledztwa w tej sprawie zbadane zostały przez Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie, który ocenił, iż jest ono prowadzone prawidłowo. Gromadzenie materiału dowodowego przebiega we właściwym kierunku i z należytą koncentracją czynności procesowych. W ostatnim czasie bieg śledztwa skontrolowany został również przez Biuro Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej. Także ta kontrola nie wykazała nieprawidłowości w jego przebiegu,
Dodatkowo wszakże, dla utrzymania właściwego poziomu i sprawności prowadzonych czynności Prokurator Apelacyjny śledztwo to objął nadzorem służbowym
Prowadzone na obecnym etapie śledztwa czynności skupiają się na ustaleniu prawidłowego stanu faktycznego w sprawie, który pozwoli na ustalenie bądź zaprzeczenie autentyczności weksla i to jest wyłącznym powodem odmowy jego zwrotu.
Wobec wielowątkowości i skomplikowanego charakteru śledztwa określenie terminu jego zakończenia nie jest obecnie możliwe. Stwierdzić należy jednakże, iż ewentualna decyzja w przedmiocie zwrotu weksla nie będzie zależna od przedłużającego się terminu zakończenia postępowania.
Z poważaniem
Z upoważnienia
PROKURATORA GENERALNEGO
Karol Napierski
Prokurator Krajowy
Zastępca Prokuratora Generalnego