Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jana Szafrańca, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, dnia 05-11- 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałe
k Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie pana senatora Jana Szafrańca złożone podczas 70. posiedzenia Senatu RP w dniu 14 października 2004 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przesłaną przy piśmie BPS/DSK-043-447-04, pragnę ustosunkować się do podniesionych kwestii.

Egzamin państwowy kończący staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów został wprowadzony ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r. (Dz.U. Nr 28, poz. 152 z 1997 r, z późn. Zm.). Minister Zdrowia został zobowiązany do określenia ram prawnych wspomnianego egzaminu, co wypełnił wydając rozporządzenie z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. Nr 57 poz. 553 z dnia 8 kwietnia 2004 r. z późn. zm.), określające sposób odbywania stażu oraz przeprowadzenia egzaminu. Na prośby młodych lekarzy oraz przy poparciu samorządu lekarskiego, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację przedmiotowego rozporządzenia przybliżając termin egzaminu państwowego do terminu zakończenia stażu. Ustalono, iż przeprowadzony zostanie w dniu 12 listopada br.

Uprzejmie informuję, że w dniu 15 czerwca br. w trakcie posiedzenia Podkomisji ds. Kształcenia Lekarzy Komisji Zdrowia Sejmu RP, przy udziale Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ustalono, iż nie ma przeszkód, aby lekarz po ukończeniu stażu, a przed otrzymaniem prawa wykonywania zawodu mógł podjąć pracę w oparciu o ograniczone prawo wykonywania zawodu. Oznacza to możliwość pracy pod nadzorem lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu i umożliwia podjęcie pracy przez lekarzy, którzy przez dłuższy czas nie przystąpią do lekarskiego egzaminu państwowego (LEP). Komunikat Prezesa NRL wyjaśniający tę kwestię ukazał się w Gazecie Lekarskiej nr 7/8 z 2004 r. Ponadto pragnę zaznaczyć, że nie ma przeszkód, aby lekarz w okresie przejściowym podjął pracę na stanowisku nie wymagającym posiadania prawa do wykonywania zawodu.

Uprzejmie informuję, że zakres wiedzy określonej przez ramowy program stażu został uzgodniony z konsultantami krajowymi w odpowiednich dziedzinach. Egzamin państwowy kończący staż podyplomowy będzie egzekwował zakres wiedzy wynikający z ramowego programu stażu. Na prośbę Ministerstwa Zdrowia konsultanci krajowi przygotowali listy podręczników, które stanowić mają podstawę do konstrukcji zadań testowych. Lista została opublikowana przez CEM na stronie internetowej www.cem.edu.pl. Należy podkreślić, że wiedza młodego lekarza w danej dziedzinie nie może obejmować wiadomości z jednego podręcznika. Wiedza lekarza jest wiedzą akademicką, a więc wymagającą korzystania z wielu źródeł informacji, analizowania ich i stosowania najnowszych i najskuteczniejszych metod profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji.

Państwowy egzamin kończący staż podyplomowy zastąpi dotychczasowy egzamin testowy do specjalizacji zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów - Dz.U. Nr 83, poz. 905 z późn. zm. Lekarz będzie mógł rozpocząć specjalizację po zakwalifikowaniu się do jej odbywania. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarskich dostosowała termin postępowania kwalifikacyjnego do terminu LEP i LDEP.

W wielu krajach Unii Europejskiej lekarze zdają egzaminy analogiczne do LEP. Nierzadko są to dwa egzaminy w trakcie studiów - jeden z części przedklinicznej i drugi z części klinicznej. Egzamin państwowy kończący staż podyplomowy ma na celu korzystne zwiększenie poziomu wyszkolenia lekarza.

W opinii Ministerstwa Zdrowia egzamin państwowy kończący staż podyplomowy będzie dobrze przygotowany.

Dziękując za zainteresowanie problematyką kształcenia lekarzy pragnę zapewnić, że Ministerstwo Zdrowia dokłada starań, aby umiejętności polskich lekarzy były możliwie wysokie.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Rafał Niżankowski


Oświadczenie