Oświadczenie


Minister Infrastruktury przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jana Szafrańca, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, dnia 3.11.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

w nawiązaniu do przesłanego przy piśmie z dnia 7 października br. znak: BPS/DSK-043-388-04 oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Jana Szafrańca na 69. posiedzeniu Senatu w dniu 30 września 2004 roku w sprawie druków bezadresowych wydanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Krakowa przedstawiam co poniżej.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić, że Poczta Polska odmawiając przyjęcia do dystrybucji druków bezadresowych "Powiedz Nie! Promocji homoseksualizmu" nie naruszyła obowiązujących ją w tym zakresie przepisów.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz.U. Nr 130, poz. 1188 z późn. zm.) państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej "Poczta Polska" jako operator publiczny jest ustawowo zobowiązana tylko do świadczenia powszechnych usług pocztowych, którymi zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 25 ww. ustawy są usługi polegające na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu:

- przesyłek listowych do 2.000g w tym poleconych i z zadeklarowaną wartością,

- paczek pocztowych do 10.000g, w tym z zadeklarowaną wartością,

- przesyłek dla ociemniałych,

- przekazów pocztowych.

i zgodnie z art. 48 ww. ustawy nie może odmówić zawarcia umowy na świadczenie tych usług z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 (tj. gdy nie są spełnione wymagania dotyczące świadczenia usług pocztowych określone w ustawie lub przepisach wydanych na jej podstawie lub gdy przesyłka nie spełnia warunków określonych w umowie).

Należy tu wyjaśnić, że "Przesyłką" w rozumieniu art. 3 pkt 16 ww. ustawy jest rzecz opatrzona adresem przedłożona do przyjęcia lub przyjęta przez operatora do przemieszczenia i doręczenia adresatowi.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że druk bezadresowy, który jest przedmiotem interpelacji, nie zawiera się ani w katalogu przesyłek pocztowych, ani powszechnych usług pocztowych. W związku z tym, zgodnie z art. 6 ust. 3 Prawa pocztowego wykonywanie działalności związanej z przyjmowaniem, przemieszczaniem i doręczaniem druków bezadresowych nie wymaga uzyskania zezwolenia ani wpisu do rejestru operatorów pocztowych i na mocy tego przepisu jest realizowane nie tylko przez Pocztę Polską, ale również przez inne podmioty gospodarcze działające na rynku.

Biorąc pod uwagę, że w świetle przywołanych wyżej przepisów ustawy Prawo pocztowe Poczta Polska nie ma ustawowego obowiązku świadczenia usługi polegającej na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu druków bezadresowych, która jako usługa handlowa i w pełni komercyjna, jest świadczona również przez inne podmioty gospodarcze działające na rynku pocztowym, to Dyrektor Generalny Poczty Polskiej działając zgodnie z kompetencjami jakie daje mu art. 23 ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz.U. Nr 106, poz. 675 z późn. zm.) miał prawo podjąć decyzję o nie zawieraniu z danym kontrahentem tj. Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi umowy cywilno-prawnej (handlowej) na wykonanie usługi wolnorynkowej, polegającej na rozpowszechnianiu przedmiotowego druku bezadresowego uznając tę transakcję za niekorzystną dla wizerunku Poczty Polskiej jako publicznego operatora pocztowego, w związku z licznymi sygnałami jakie dochodziły do Poczty Polskiej ze strony mediów i parlamentarzystów na skutek wcześniejszego przyjęcia przez Pocztę Polską tego druku do rozpowszechniania. Między innymi Wiceprezes Rady Ministrów Pani Izabela Jaruga-Nowacka w piśmie z dnia 22 czerwca br. nawiązując do mającego miejsce w kwietniu oraz na przełomie maja i czerwca br. rozpowszechniania za pośrednictwem Poczty Polskiej druków bezadresowych "Powiedz Nie! Promocji homoseksualizmu w Warszawie" zwróciła się do Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej (z przekazaniem pisma do wiadomości Ministra Infrastruktury) o rozważenie możliwości uwrażliwienia pracowników Poczty Polskiej na przejawy dyskryminacji, które mogą pojawiać się w postaci napisów, rysunków lub innych znaków graficznych na przesyłkach, w tym drukach bezadresowych przekazywanych za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz zobowiązanie pracowników do właściwej reakcji. Pani Wiceprezes w swoim piśmie powołuje się na art. 32 Konstytucji RP, art. 113, 183a i art. 94 Kodeksu Pracy oraz na Kartę Praw Podstawowych planowaną do włączenia do Konstytucji UE.

W wykonaniu powyższego Z-ca Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej odpowiedzialny za pracę sieci placówek pocztowych i wizerunek Poczty Polskiej wystosował do wszystkich Dyrektorów Okręgów Poczty pismo z dnia 6 lipca br., w którym uwrażliwia pracowników jednostek organizacyjnych na sprawy, o których mowa w piśmie Wiceprezes Rady Ministrów Pani Izabeli Jaruga-Nowackiej przytaczając podane w nim argumenty

Odnosząc się do zarzutu dyskryminowania przez Pocztę Polską Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej wyjaśniam, że Poczta Polska świadcząc zarówno powszechne usługi pocztowe jak i usługi polegające na przemieszczaniu druków bezadresowych jest jedynie usługodawcą a nie stroną w sprawie, której korespondencja zawarta w przesyłce czy druku bezadresowych dotyczy. W tym jednak wypadku, wbrew ww. zasadzie, z przyczyn na które Poczta Polska nie ma wpływu została ona w sprawę włączona i kosztem jej wizerunku zainteresowane strony pragną udowodnić swoje racje.

Przestawiając powyższe, wyrażam jednocześnie nadzieję, że w sposób wyczerpujący wyjaśniłem wszystkie kwestie poruszone w oświadczeniu przez pana Senatora Jana Szafrańca.

Z poważaniem

Krzysztof Opawski


Oświadczenie