Oświadczenie


Rzecznik Praw Dziecka przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):

Warszawa, 17 czerwca 2004 r.

Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Sena
tu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo Nr BPS/DSK-043-273-04 z dnia 8 czerwca 2004 r. z załączonym tekstem oświadczenia złożonego przez senatora Jana Szafrańca podczas 63. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 3 czerwca 2004 r. w sprawie ankiety OBOP pt. "Młodzież o sobie. Opinie, postawy i zachowania młodzieży wobec ważnych spraw życiowych" uprzejmie informuję, iż w związku z protestami uczniów, rodziców i nauczycieli, jakie wpłynęły do Biura Rzecznika Praw Dziecka w sprawie przeprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych przedmiotowej ankiety, działając na podstawie art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka (Dz.U. Nr 6, poz. 67), zwróciłem się w dniu 15 czerwca 2004 r. do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu o przekazanie szczegółowych informacji na temat ww. ankiety, trybu i sposobu jej przeprowadzania.

Po zapoznaniu się z treścią powyższej ankiety zwróciłem się z prośbą o udzielenie wyjaśnień, czy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zostało poinformowane o zamiarze przeprowadzenia ww. badania ankietowego, i czy odbyło się ono za jego zgodą, czy ankieta była oceniana pod względem metodologicznym, formalnym oraz ewentualnych skutków społecznych i psychologicznych. W sposób szczególny zależy mi na dokonaniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oceny obowiązujących regulacji prawnych dopuszczających możliwość przeprowadzania różnego rodzaju badań (w tym także ankietowych) na terenie polskich placówek oświatowych wobec znajdujących się tam uczniów. Dotyczy to zarówno samej możliwości dokonywania takich badań, procedur jak i nadzoru nad nimi w trakcie ich przeprowadzania. W tym kontekście szczególnie ważne jest zabezpieczenie praw dziecka do ochrony jego życia prywatnego, rodzinnego i osobistego oraz do wychowania przez rodziców uwzględniającego stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

Z uwagi na wagę zagadnienia zwróciłem się do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu o jak najszybsze przekazanie wnioskowanych ocen i informacji.

Jednocześnie w związku z faktem, że Ośrodek Badań Opinii Publicznej TNS OBOP skierował ww. ankiety do 5 tysięcy uczniów w wieku 17-18 lat oraz 750 nauczycieli, dyrektorów szkół, zwróciłem się w dniu 9 czerwca 2004 r. do Prezesa Zarządu TNS OBOP z szeregiem szczegółowych pytań dotyczących realizacji przez TNS OBOP przedmiotowego badania.

Z wyrazami szacunku

Paweł Jaros


Oświadczenie