Oświadczenie


Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):

Warszawa, dnia 7 lipca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na przekazane przy piśmie z dnia 8 czerwca 2004 r. Nr BPS/DSK-043-270-04 oświadczenie Senatora Jana Szafrańca, złożone podczas 63 posiedzenia Senatu RP w dniu 3 czerwca 2004 r., dotyczące przeprowadzonej przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej ankiety pt. "Młodzież o sobie. Opinie, postawy i zachowania młodzieży wobec ważnych spraw życiowych", uprzejmie informuję, że zakres i sposób przeprowadzenia tej ankiety poddany został analizie w Biurze Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.

Ze zgromadzonych materiałów w tej sprawie wynika, że ankieta ta przeprowadzona została przez OBOP na zlecenie prof. dr hab. Zbigniewa Izdebskiego, który opracował jej założenia.

Przeprowadzenie tej ankiety stanowi część międzynarodowych badań pt. "Postawy młodych ludzi wobec zjawiska oferowania i korzystania z usług seksualnych, kontakty seksualne niepełnoletnich z rówieśnikami oraz doświadczenia związane z wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie" prowadzonych przez Child Center for Children AT Risk of the Baltic Sea States.

Ten projekt badawczy prowadzony jest w Krajach Morza Bałtyckiego i dotyczy młodzieży, która w bieżącym roku kończy 18 lat.

Ankieta, jak wynika z zebranych materiałów, przeprowadzona została tylko w tych szkołach ponadgimnazjalnych, w których ich dyrektorzy, po uprzednim porozumieniu się z radą szkoły, radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim, wyrazili zgodę na jej przeprowadzenie na terenie szkoły przez ankieterów OBOP.

Dyrektorzy szkół wcześniej mieli obowiązek zapoznać się z treścią ankiety oraz dołączonymi do niej apelami podpisanymi przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, skierowanymi do dyrektorów oraz rodziców.

Jak wynika z treści tych pism, celem badania było poznanie poglądów i doświadczeń młodzieży związanych z różnymi sprawami, dotyczącymi rodziny, szkoły, przyjaciół. Zaznaczono w nich, że pytania dotyczą także intymnych doświadczeń związanych z przemocą rówieśniczą i seksualną oraz ryzykownych zachowań przez nią podejmowanych.

Przed rozdaniem ankiety młodzież została pouczona, że udział w niej jest dobrowolny i anonimowy. Informowano też pisemnie, że ankieta zawiera pytania o sprawy intymne, między innymi związane z dojrzewaniem i relacjami partnerskimi.

Badanie objęło w Polsce 5000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i 750 nauczycieli.

Pierwsza część ankiety była przeprowadzona w jednej z losowo wybranych klas szkoły, na lekcji wychowania do życia w rodzinie. Po wypełnieniu ankiety młodzież sama wkładała ją do kopert i zaklejała. Zaklejone koperty przekazywane były ankieterom OBOP.

Drugą część ankiety wypełniały po trzy osoby z każdej szkoły, to jest dyrektor, wychowawca ankietowanej klasy i nauczyciel przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności, wynikających z analizy zgromadzonych materiałów, zarzuty pod adresem autorów ankiety zawarte w oświadczeniu Pana Senatora uznać trzeba za niezasadne.

Wbrew tym zarzutom bowiem autorzy dopełnili staranności powiadomienia rodziców i wychowawców o celu i zakresie tematycznym ankiety, która była anonimowa i dobrowolna. Uczestniczyła w niej młodzież ponadgimnazjalna, a nie dzieci. Miała ona służyć celom naukowym w dobrze pojętym interesie społecznym o zasięgu międzynarodowym.

Godzi się podkreślić, że tak też ankieta ta oceniona została przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, które w odpowiedzi z dnia 15 czerwca 2004 r. udzielonej redakcji Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich "WYCHOWAWCA" stwierdziło: "Problem wykorzystania seksualnego dzieci oraz prostytucji dziecięcej jest zjawiskiem budzącym szczególny niepokój. Rozpoznanie jego skali, wskazanie obszarów szczególnie zagrożonych jest niezmiernie ważne, ponieważ służyć będzie ustaleniu form i metod zapobiegania tej jednej z najgroźniejszych patologii. MENiS, rozumiejąc wszystkie uwagi i zastrzeżenia, wyniki badań w tym aspekcie uznaje za ważne".

Mając zatem na uwadze powyższe nie znajduję karnoprawnych podstaw do wydania polecenia podjęcia przez prokuraturę działań w tej sprawie.

Z poważaniem

Z upoważnienia

PROKURATORA GENERALNEEGO

Karol Napierski

Prokurator Krajowy

Zastępca Prokuratora Generalnego


Oświadczenie