Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazała informację w związku z oświadczeniem senatora Jana Szafrańca, złożonym na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):
Warszawa, dnia 22 kwietnia 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z przekazanym oświadczeniem złożonym przez senatora Jana Szafrańca, podczas 59 posiedzenia Senatu RP, dotyczącym decyzji zmniejszenia mocy nadajnika Radia Maryja w Warszawie, przekazuję poniższe informacje na podstawie komunikatu Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.
W związku z wnioskiem skierowanym 4 marca 2003 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie uzgodnienia projektu zmiany lokalizacji stancji nadawczej, tj. przeniesienia nadajnika z komina elektrociepłowni Kawęczyn na iglicę Pałacu Kultury i Nauki, w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty przeprowadzono analizy kompatybilnościowe. Na podstawie tych analiz stwierdz
ono, że wnioskowana zmiana lokalizacji, przy zachowaniu tej samej mocy nadajnika tj. 1000 W, może spowodować ograniczenie zasięgu stacji Radom, nadającej na częstotliwości 89,1 MHz (zgodnie z koncesją program Radia Maryja w Warszawie emitowany był na częstotliwości 89,1 MHz).Biorąc to pod uwagę prezes URTiP stwierdził, że zmiana lokalizacji nadajnika może nastąpić po uprzedniej zmianie częstotliwości programu Radia Maryja z 89,1 MHz na 89,0 MHz.
Aby zbadać wpływ na inne pracujące rozgłośnie radiowe, wynikający ze zmiany częstotliwości i nowej lokalizacji nadajnika Radia Maryja w Warszawie, URTiP zaproponował przeprowadzenie emisji eksperymentalnej przed wydaniem przez KRRiT decyzji w sprawie zmiany koncesji. Podczas trwania prób technicznych nie zanotowano
skarg ze strony innych nadawców. Prezes URTiP wydał zgodę na nowe warunki techniczne emisji programu Radia Maryja na częstotliwości 89,0 MHz, ze stacji zlokalizowanej na iglicy PKiN w Warszawie.Dopiero 23 marca 2004 roku URTiP otrzymał z Agencji Ruchu Lotniczego zgłoszenie zakłóceń w paśmie lotniczym, stąd też wydana została decyzja nakazująca ograniczenie mocy wyjściowej nadajnika Radia Maryja do 100 W.
Na skutek wspólnych działań pracowników URTiP, Radia Maryja i służb technicznych TP Emitel, 30 marca bieżącego roku doprowadzono do likwidacji zakłóceń. Zostały przywrócone dotychczasowe parametry nadajnika Radia Maryja usytuowanego na iglicy PKiN w Warszawie, tzn. pracę z mocą 1000 W - zgodnie z warunkami koncesji.
Z poważaniem
Danuta Waniek