Oświadczenie


Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 58. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, 23.08.2004 r.

Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Sen
atu

Szanowny Panie Marszałku

W załączeniu pozwalam sobie przekazać kopię stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie tekstu oświadczenia złożonego przez senatora Jana Szafrańca podczas 58 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 marca 2004 r.

Z wyrazami poważania

Z upoważnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich

dr hab. Jerzy Świątkiewicz

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Pan
Jan Szafraniec
Senator RP

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora na 58 posiedzeniu Senatu RP w dniu 19 marca br. dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w dniu 1 lutego br. w krakowskim ośrodku regionalnym Telewizji Polskiej podczas koncertu norweskiej grupy "Gorgoroth", pragnę uprzejmie poinformować, iż Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w dniu 24 czerwca br. do Dyrektora Oddziału Terenowego TVP S.A. w Krakowie z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie i wskazanie jakie konsekwencje zostały wyciągnięte wobec osób odpowiedzialnych za mające miejsce podczas koncertu kontrowersyjne wydarzenia, oraz jakie działania zostały podjęte przez kierownictwo Ośrodka TVP w Krakowie w celu uniknięcia w przyszłości podobnych sytuacji.

W dniu 13 lipca Rzecznik otrzymał wyczerpującą odpowiedź na podjętą przez siebie interwencję, podpisaną przez Dyrektora Ośrodka. Z pisma tego wynika, iż pracownicy telewizji, choć mieli świadomość, że będą uczestniczyć w nagraniu koncertu grupy metalowej, nie znali szczegółów scenografii podczas występu, a dodatkowo scenografia ustawiona na scenie znacząco różniła się od tej zapisanej w scenariuszu koncertu.

Wobec producenta nadzorującego realizację koncertu wyciągnięte zostały służbowe konsekwencje w postaci zawieszenia na okres 2 miesięcy, co miało również dla tej osoby skutki natury finansowej. Dyrektor Ośrodka wyjaśnił ponadto, iż natychmiast po koncercie zabezpieczono wszelkie materiały dotyczące koncertu, oraz zawiadomiono Policję o popełnieniu przestępstwa, a następnie przekazano jej kasety z nagraniem koncertu. Skutkiem tego wydarzenia było też wprowadzenie do treści umów zawieranych przez TVP Kraków na udział w produkcji zleconych programów paragrafu, według którego zleceniodawca oświadczy, że nagrywany program nie będzie nosił znamion czynu zabronionego, w szczególności - obrazy uczuć religijnych.

W świetle tych wyjaśnień Rzecznik uznał, iż nie będzie podejmował dalszych interwencji. Kierownictwo Ośrodka TVP w Krakowie jest świadome, iż niefortunne i kontrowersyjne wydarzenie z lutego br. nie może mieć więcej miejsca i w tym celu wprowadziło stosowne środki mające pomóc w uniknięciu w przyszłości tego typu sytuacji. Osoba odpowiedzialna za powstanie tej sytuacji poniosła konsekwencje, które w ocenie Rzecznika są stosowne do jej zawinienia.

Mam głęboką nadzieję, że uzna Pan Senator te wyjaśnienia za wystarczające i satysfakcjonujące. Głęboko wierzę, że pracownicy TVP Kraków, a także poprzez nagłośnienia całej sprawy - pracownicy innych ośrodków regionalnych TVP, wyciągną wnioski z wydarzeń w studiu krakowskim i nie dopuszczą do podobnych sytuacji.

W załączeniu przesyłam kopię wystąpienia RPO oraz kopię odpowiedzi udzielonej RPO przez Dyrektora Ośrodka regionalnego TVP w Krakowie.

Z wyrazami poważania

Z upoważnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich

dr hab. Jerzy Świątkiewicz

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich


Oświadczenie