Oświadczenie


Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jana Szafrańca, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, dnia 14 lutego 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na Pana pismo Nr BPS/DSK-043-97-04 z dnia 17 lutego 2004 r., dotyczące problemu zabezpieczenia opieki onkologicznej pacjentom z terenu województwa podlaskiego uprzejmie wyjaśniam co następuje:

Wszystkie katalogi świadczeń medycznych, zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w tym również katalog świadczeń chemioterapii i radioterapii przedstawiane są do akceptacji największym autorytetom z danych dziedzin medycyny w osobach konsultantów krajowych, którzy uprzednio zasięgają opinii konsultantów wojewódzkich. Po uzyskaniu ich akceptacji Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Mając na uwadze powyższe, z wielkim zdziwieniem, jak i zaniepokojeniem odbieram informacje Pana Marszałka o rzekomych "kardynalnych błędach merytorycznych" w katalogu chemioterapii, w tym bardziej, że we wrześniu 2003 r. projekt katalogu został przesłany przez Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia m.in. Konsultantowi Wojewódzkiemu ds. Onkologii Klinicznej Panu Profesorowi Markowi Wojtuszkiewiczowi, który do przedmiotowego projektu nie wniósł żadnych zastrzeżeń. Celem wyjaśnienia powyższego, dnia 23 lutego br. Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Pan Arsalan Azzaddin telefonicznie skontaktował się z profesorem Wojtukiewiczem, który stwierdził, że podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w przedmiotowej kwestii, nadmieniając, iż zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nowo zgłoszone schematy zostaną wprowadzone do katalogu chemioterapii po uzyskaniu akceptacji Konsultanta Krajowego ds. Onkologii Klinicznej.

Po ogłoszeniu konkursu Białostocki Ośrodek Onkologiczny, za pośrednictwem Podlaskiego Oddziału NFZ, zgłosił Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia uwagi odnośnie braków w katalogu chemioterapii. Mając na uwadze dobro pacjentów, Centrala NFZ zobowiązała Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich do finansowania wszystkich schematów (również tych spoza katalogu) do czasu zakończenia prac nad zasadnością wniesionych uwag i ewentualnego uzupełnienia katalogu na podstawie opinii konsultantów krajowych.

Nadmieniam, że z inicjatywy Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia Pana Arsalana Azzaddina, 14 stycznia br. w Centrum Onkologii w Warszawie odbyło się spotkanie z Konsultantem Krajowym w dziedzinie Onkologii Klinicznej doc. Maciejem Krzakowskim oraz Dyrektorem ds. Lecznictwa Centrum Onkologii w Warszawie dr Piotrem Siedleckim. W trakcie spotkania szczegółowo przeanalizowano katalog chemioterapii i nie znaleziono w przedmiotowym katalogu braków, wymagających natychmiastowego uzupełnienia. Na prośbę NFZ Konsultanci Krajowi z dziedziny onkologii zwrócili się do Konsultantów Wojewódzkich o ponowne szczegółowe przeanalizowanie katalogu oraz zgłoszenie ewentualnych uwag. W chwili obecnej Konsultanci Krajowi dokonują ich weryfikacji. Po zakończeniu prac Narodowy Fundusz Zdrowia uwzględni uzyskane informacje w obowiązującym katalogu i przedstawi świadczeniodawcom do realizacji.

Mam nadzieję, że mając na względzie powyższe wyjaśnienia, Pan Marszałek podzieli moje zdanie odnośnie faktu, iż Narodowy Fundusz Zdrowia podjął wszelkie możliwe kroki celem profesjonalnego przygotowania katalogu świadczeń z zakresu chemioterapii.

Odnosząc się do kolejnej kwestii, mianowicie o "podanie powodów, dla których Narodowy Fundusz Zdrowia ogranicza możliwości leczenia pacjentów chorych onkologicznie z terenu województwa podlaskiego" mogę wyrazić jedynie moje zdziwienie. Uprzejmie informuję Pana Marszałka, iż Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał najwyższą w kraju kwotę przeznaczoną na chemioterapię tj. 10,32 PLN w przeliczeniu na ubezpieczonego (dla porównania w Oddziale Łódzkim kwota ta wyniosła 2,38 PLN). Jest to jednocześnie jedyny Oddział zgłaszający do Centrali NFZ brak środków na zabezpieczenie świadczeń w tym zakresie.

Zdziwienie moje jest tym większe, że podczas spotkania, jakie miało miejsce w Białymstoku, w obecności Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Pana Arsalana Azzaddina, Konsultanta Wojewódzkiego ds. Onkologii Klinicznej Pana Marka Wojtukiewicza oraz Dyrektorów Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Dyrektor Białostockiego Ośrodka Onkologicznego przyznał publicznie, że uzyskana na leczenie chorych kwota całkowicie go satysfakcjonuje.

Nadmieniam, że analiza wysokości środków, przeznaczonych w poszczególnych Oddziałach Wojewódzkich NFZ na programy terapeutyczne, nie potwierdza zasadności Pana uwag odnośnie braku zabezpieczenia świadczeń w tym zakresie na terenie województwa podlaskiego. Jednocześnie zaznaczam że Pan Arsalan Azzaddin - Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami, podczas spotkania z udziałem Dyrektorów Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Konsultanta Wojewódzkiego ds. Onkologii Klinicznej, zwrócił uwagę dyrektorowi Białostockiego Ośrodka Onkologicznego na możliwość podjęcia działań celem ewentualnego przesunięcia części środków, uzyskanych na chemioterapię na zabezpieczenie programów terapeutycznych bądź radioterapię.

Zaznaczam, że w związku ze znacznym zawyżeniem kwoty, przeznaczonej przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ na chemioterapię, Dyrektor Oddziału zostanie zobowiązany do przedstawienia szczegółowej analizy kontraktowania przedmiotowych świadczeń w okresie ostatnich kilku lat.

Wszystkie zgłaszane postulaty są wnikliwie analizowane i oceniane merytorycznie. W tym zakresie Fundusz zamierza kontynuować współpracę z Konsultantami Krajowymi i za pośrednictwem Konsultantów Krajowych należy zgłaszać kolejne wnioski związane z modyfikacją katalogów.

Katalogi procedur medycznych oraz szczegółowe materiały informacyjne zawierające zasady realizacji i rozliczania, będą kolejno rodzajami świadczeń modyfikowane, prawdopodobnie kwartalnie - zależnie od potrzeb tak, aby docelowo powstał materiał satysfakcjonujący wszystkie strony.

Z wyrazami szacunku

ZASTĘPCA PREZESA

ds. Medycznych

Narodowego Funduszu Zdrowia

Andrzej Majewski


Oświadczenie