Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Jana Szafrańca

Oświadczenie skierowane do ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego

W bieżącym roku obchodzimy 750. rocznicę kanonizacji św. Stanisława, głównego patrona Polski, który poniósł męczeńską śmierć na Skałce w Krakowie, broniąc wartości młodego - tak chrześcijaństwem, jak i swoją bytnością w europejskiej cywilizacji łacińskiej - państwa.

Skałka, będąca przedłużeniem Zamku Królewskiego na Wawelu, to wielkie dziedzictwo narodowe wyrażające się w ponadtysiącletniej historii i kulturze, tworzone przez ludzi nieprzeciętnego ducha i talentu. Tu w tym narodowym panteonie znajdują się sarkofagi J. Długosza, I. Siemieńskiego, J. Malczewskiego, St. Wyspiańskiego, K. Szymanowskiego, L.  Solskiego, T.  Banasiewicza.

W tym szczególnym dla dziejów naszego Narodu miejscu czynione są przez ojców paulinów - kustoszy tego miejsca - prace restauracyjno-remontowe, mające na celu, między innymi, ratowanie tak zwanej Starej Biblioteki, będącej częścią dziedzictwa narodowego, w której zgromadzonych jest około trzech tysięcy woluminów z lat 1490-1850.

Aktualnie opracowano i przyjęto organizację i zakres prac mikrobiologicznie zabezpieczających klasztorne zasoby biblioteczne na Skałce w Krakowie - autorstwa profesora doktora habilitowanego Leonarda Ogiermana. W tym celu materiał biblioteczny został przekazany do Biblioteki Śląskiej, gdzie Dział Ochrony i Konserwacji Zbiorów jest zabezpieczony elektronicznie przed włamaniem, całodobowo monitorowany wizualnie, w całodobowym punkcie ochrony personalnej. Zbiory zostaną poddane badaniu czystości mikrobiologicznej. W czerwcu 2003 r zbiory i pomieszczenie biblioteki zostały poddane ocenie pana profesora Leonardo Gottschera z Uniwersytetu w Lecce - Włochy, Wydział Dóbr Kulturalnych, Dział Archiwistyki i Dział Księgarski. W ocenie profesora Gottschera większość woluminów jest z różnych powodów uszkodzona, między innymi na skutek wielowiekowego używania, jak też umieszczania woluminów w drewnianych kasetach, co utrudniało cyrkulację powietrza i powodowało zmienny stopień wilgotności. Profesor Gottscher postuluje konieczność prac konserwacyjnych w pomieszczeniach biblioteki - ram, okien, podłóg, sufitów, półek - które znajdują się w żałosnym stanie. Każde opóźnienie w konserwacji i renowacji może spowodować utratę obecnie zachowanych elementów i zarazem zwiększyć koszty.

W związku z powyższym wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie prac konserwacyjnych zbioru bibliotecznego oraz renowacji pomieszczeń biblioteki klasztornej. Wartość tych prac została oszacowana przez profesora Gottschera na 150 tysięcy euro.

Zwracam się do pana ministra z gorącą prośbą o pomoc finansową w zakresie prac renowacyjno-konserwacyjnych w tym szczególnym dla naszego dziedzictwa narodowego miejscu.

Z wyrazami szacunku
Jan Szafraniec
Senator RP


Spis oświadczeń