Oświadczenie złożone
przez senatora Jana Szafrańca
Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Mariana Łapińskiego
W związku z planowanym wdrożeniem przez Ministerstwo Zdrowia zmian w systemie ochrony zdrowia Rada Powiatu Sokólskiego przekazała na moje ręce swoje stanowisko podjęte na sesji w dniu 24 maja 2002 r. w sprawie umieszczenia szpitala w Sokółce w tworzonej przez Ministerstwo Zdrowia krajowej sieci szpitali.
Szpital w Sokółce położony jest przy drodze krajowej nr 19, w bezpośrednim sąsiedztwie usytuowanego 18 km od Sokółki międzynarodowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Modernizacja przejścia drogowego spowoduje znaczne nasilenie ruchu tranzytowego i zwiększenie liczby wypadków, również z udziałem obcokrajowców.
Szpital prowadzi działalność medyczną w zakresie ambulatoryjnej i stacjonarnej opieki zdrowotnej w dziedzinach medycyny znacznie przewyższających zakres podstawowy. Są to oddziały: chirurgii urazowej, pięciołóżkowy oddział intensywnej opieki medycznej, kardiologiczno-internistyczny, gruźlicy i chorób płuc, rehabilitacji, blok operacyjny z czterema salami, stacja dializ, poradnia osteoporozy i onkologiczna.
W szpitalu od czerwca 2000 r. funkcjonuje szpitalny oddział ratunkowy z pięcioma łóżkami. Jest on wyposażony zgodnie z obowiązującymi standardami, a zatrudniony personel jest właściwie przygotowany do zadań ratunkowych.
Atutem szpitala jest również młody, ambitny i dobrze wyszkolony zespół lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz techników medycznych. Kadra kierownicza szpitala jest przeszkolona w zakresie programu jakości usług medycznych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z siedzibą w Krakowie.
SP ZOZ w Sokółce posiada dobre zaplecze diagnostyczne. Laboratorium szpitalne uzyskało w 2001 r. certyfikat jakości Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi. Usługi diagnostyczne są dostępne przez całą dobę.
Szpital po przeprowadzeniu gruntownej restrukturyzacji bilansuje w chwili obecnej bieżące wydatki z uzyskiwanymi dochodami.
Umieszczenie szpitala w Sokółce w krajowej sieci szpitali pozwoli na zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców na oczekiwanym poziomie oraz zapewni pomoc medyczną osobom przejeżdżającym przez nasze terytorium.
Pozostaję z nadzieją na spełnienie oczekiwań mieszkańców zamieszkujących zarówno Sokółkę, jak i powiat sokólski.
Z wyrazami szacunku
Senator RP
Jan Szafraniec