Oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):

Warszawa, dnia 6.08.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
u
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jana Szafrańca w sprawie sytuacji finansowej Cukrowni Łapy S.A. zawartą w piśmie z dnia 10 lipca 2002 r., znak: LP/043/327/02/V, uprzejmie informuję co następuje:

Trudna sytuacja przemysłu cukrowniczego wynika z kilku przyczyn, z których najistotniejszą jest nadwyżka podaży cukru na rynku powodująca gwałtowny spadek cen tego produktu. Należy zwrócić uwagę, że sytuacja ta miała już miejsce w przeszłości, a doprowadzenie rynku do stanu równowagi wymagało determinacji i porozumienia całej branży cukrowniczej.

Z konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w obowiązującym porządku prawnym nie ma możliwości administracyjnego zdjęcia kwot produkcji cukru przyznanych producentom cukru w drodze decyzji na kampanię cukrowniczą 2001/2002.

Od 1 października 2002 r. pojawi się możliwość interwencyjnego zakupu cukru w kwocie A przez Agencję Rynku Rolnego po cenie interwencyjnej wynoszącej 1,85 zł za kg, jednakże z uwagi na stan budżetu nie wydaje się to możliwe w najbliższym czasie.

Jedyną dopuszczalną prawnie formą ograniczenia podaży cukru na rynku krajowym jest, podobnie jak w sezonie 1999/2000 deklasyfikacja kwoty A wyłącznie na wniosek producentów cukru.

Producenci cukru w obecności wiceministrów z resortów Rolnictwa i Skarbu Państwa prowadzili od kilu miesięcy żmudne negocjacje nad formułą porozumienia umożliwiającego przywrócenie rynku cukru do stanu równowagi. Pomimo znacznego zbliżenia stanowisk sprawa jest w dalszym ciągu otwarta.

Istotnym zdarzeniem mogącym mieć pozytywny wpływ na rozwój sytuacji na rynku cukru w Polsce jest uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nowelizacji ustawy o regulacji rynku cukru otwierającej możliwość niezwłocznego powołania Krajowej Spółki Cukrowej S.A., co może pozwolić na opanowanie podaży cukru i scentralizowanie decyzji o wprowadzeniu tego produktu na rynek.

Niezależnie od dalszych rozstrzygnięć w obszarze regulacji rynku cukru, działania w celu ratowania cukrowni państwowych muszą się skupić na wszczęciu kompleksowej restrukturyzacji zmierzającej do racjonalizacji w zakresie wykorzystania majątku i zatrudnienia jako podstawowych warunków obniżenia kosztów funkcjonowania zakładów produkcyjnych.

Programy i koncepcje strategiczne są opracowywane przez Spółki cukrowe statutowo zobowiązane do koordynacji i inicjowania procesów restrukturyzacyjnych.

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Małgorzata Ostrowska


Oświadczenie