Przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 18. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 16):
Warszawa, 10 lipca 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
W załączeniu przekazuję odpowiedź na oświadczenia senatora Janusza Szafrańca, złożone podczas 18. Posiedzenia Senatu RP w dniu 7 czerwca 2002 r.
Z poważaniem
Józef Oleksy
Odpowiedź na oświadczenia senatora Jana Szafrańca,
złożone podczas 18 posiedzenia Senatu RP w dniu 7 czerwca 2002 r.
Kwestie poruszone przez Pana Senatora dotykają niewątpliwie fundamentalnych wartości, których zakres i system ochrony prawnej jest i będzie przedmiotem dyskusji w ramach Konwentu w sprawie przyszłości Europy. Należy przy tym brać pod uwagę, że sama idea rozszerzenia zakresu przedmiotowego praw i obowiązków - poprzez przyjęcie Karty Praw Podstawowych - jest wyrazem swoistej filozofii, potwierdzającej, że Unia Europejska nie może
ograniczać się do określania jedynie zasad funkcjonowania wspólnego rynku, koncentrując się głównie na ekonomicznym wymiarze integracji kontynentu.Trwająca w ramach jednej z grup roboczych Konwentu dyskusja na temat Karty Praw Podstawowych koncentruje się w zasadzie na dwóch kwestiach: przeanalizowaniu procedur i konsekwencji ewentualnego włączenia Karty Praw Podstawowych do traktatów oraz przeanalizowaniu konsekwencji ewentualnego przystąpienia Unii Europejskiej do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. G
rupa robocza ds. Karty Praw Podstawowych powinna jesienią przedstawić wszystkim członkom Konwentu wyniki swojej pracy. Ewentualna dyskusja nad treścią Karty Praw Podstawowych będzie zapewne przebiegała w kontekście konieczności adaptacji formalno-prawnych niektórych zapisów Karty, zakładając nadanie Karcie mocy prawnie wiążącej poprzez np. włączenie jej do części bazowej przyszłego traktatu.Do wiadomości Pana senatora przekazuję także oświadczenie Komisji Europejskiej Sejmu z dnia 3 lipca w sprawie przygotowywanego przez Parlament Europejski projektu rezolucji dotyczącego tzw. praw oraz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Józef Oleksy