Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Swoje oświadczenie kieruję do prezesa Rady Ministrów, pana Marka Belki.
W imieniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki stanowczo protestuję przeciwko rezygnacji z realizacji odrębnego Programu operacyjnego "Sieci energetyczne" oraz przeciwko niezamieszczeniu Programu operacyjnego "Rozwój elektryfikacji wsi" w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013.
Decyzję o rezygnacji z realizacji odrębnego Programu operacyjnego "Sieci energetyczne" i przesunięciu jego realizacji do Programu operacyjnego "Środowisko", Programu operacyjnego "Innowacje", Programu operacyjnego "Inwestycje", Programu operacyjnego "Otwarta gospodarka" oraz szesnastu regionalnych programów operacyjnych podjęto na posiedzeniu prezydium Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, które odbyło się pod przewodnictwem pana profesora Jerzego Hausnera w dniu 2 czerwca 2005 r.
Przy takim rozdrobnieniu niemożliwa jest realizacja zadania energetyka - sieci energetyczne. Nie ujęto w tabeli 1 "Nowy układ programów operacyjnych w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013" Programu operacyjnego "Rozwój elektryfikacji wsi (reelektryfikacji)", wykonanego przez Lubelskie Zakłady Energetyczne "Lubzel" SA w imieniu tak zwanej Grupy L6 + Łódź i przekazanego razem z wnioskiem do ministra gospodarki i pracy.
Wniosek ten przygotowano na podstawie: po pierwsze, zgłoszenia i wpisu programu "Rozwój elektryfikacji wsi podstawą rozwoju i aktywizacji wsi" do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, dokonanego przez Fundację Elektryfikacji Rolnictwa; po drugie, zapisania reeleketryfikacji wsi jako pilotażu dla ściany wschodniej w dokumencie rządowym "Polityka energetyczna Polski do 2025 r."; po trzecie, strategii rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa na lata 2007-2013; po czwarte, uznania programu "Rozwój elektryfikacji wsi" przez Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Energetycznej w dniu 30 marca 2005 r. za niezbędny element stanowiący o rozwoju i aktywizacji wsi, wymagający dofinansowania ze środków Unii Europejskiego w ramach Narodowego Planu Rozwoju - zespół dokonał oceny, opierając się na przedstawionych materiałach i wykonanych już pracach nad programem "Rozwój elektryfikacji wsi podstawą aktywizacji i rozwoju wsi", będącym wynikiem współpracy Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa, Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki, urzędu marszałkowskiego w Lublinie, współpracującego z marszałkami województw Grupy L6 i Związkiem Gmin Lubelszczyzny oraz Lubzelem jako koordynatorem Grupy Energetycznej L6; po piąte, decyzji o zapisaniu w Narodowym Planie Rozwoju, w ramach kierunku 6, programu "Rozwój elektryfikacji wsi (reelektryfikacji)" w tabeli 2 "Indykatywny podział środków finansowych w ramach Narodowego Planu Rozwoju na programy operacyjne" z chwilą opracowania tego programu operacyjnego, podjętej w dniu 15 kwietnia 2005 r. na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, w którym wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Pracy, Ministerstwa Skarbu Państwa, PTPiREE, Zakładów Energetycznych, Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki i Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa.
Ze względu na wyjątkowo złą sytuację ekonomiczną ściany wschodniej nie wolno zaprzepaścić szansy, jaką dla aktywizacji i rozwoju wsi stwarza Narodowy Plan Rozwoju na lata 2007-2013 poprzez wykonanie reelektryfikacji.
Zwracam się więc do pana premiera o podjęcie interwencji i przywrócenie pozycji reelektryfikacji w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013. Takie działanie świadczyć będzie o należytym potraktowaniu niezwykle ważnego dla mieszkańców obszarów wiejskich programu gospodarczego i społecznego. Z poważaniem, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Restrukturyzacji Energetyki senator Jerzy Suchański.