Informację w związku z oświadczeniem senatorów Alicji Stradomskiej i Jerzego Suchańskiego, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47), przekazał Minister Skarbu Państwa :
Warszawa, 17.10.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W związku z przekazanym Ministrowi Skarbu Państwa przy piśmie Marszałka Senatu znak: BPS/DSK-043-401/03 z dnia 24 września 2003 r. oświadczeniem złożonym przez Senatora Jerzego Suchańskiego i Senator Alicję Stradomską na 45. posiedzeniu Senatu w dniu 19 września 2003 r., w którym Senatorowie zwrócili się o informacje: czy resort Skarbu Państwa jest poinformowany o problemie wyrobiska górniczego po byłej Kopalni Siarki "Piaseczno"?, kiedy ewe
ntualnie resort planuje przejęcie terenu wyrobiska należącego obecnie do Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu w celu rozpoczęcia prac likwidacyjnych po byłej Kopalni Siarki "Piaseczno"? - w załączeniu przekazuję następujące informacje:1. W wyniku udziału resortu w pracach Trójstronnego Zespołu ds. Społeczno-Gospodarczych, Restrukturyzacji Górnictwa i Przetwórstwa Siarki - Ministerstwo Skarbu Państwa jest poinformowane o problemie wyrobiska górniczego po byłej Kopalni Siarki "Piaseczno", będącego w użytkowaniu wieczystym Elektrowni im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu, w której właścicielem 100% akcji jest obecnie belgijska firma Electrabel S.A.
2. Wskazywana przez Ministra Środowiska (w odpowiedzi na oświadczenie Senatorów J. Suchańskiego i A. Stradomskiej na 41. posiedzeniu Senatu w dniu 29 maja 2003 r.) koncepcja przejęcia terenu wyrobiska "Piaseczno" przez Skarb Państwa nie oznacza jego przejęcia przez resort, lecz przejęcie do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którym gospodaruje starosta (w tym wypadku Starosta Sandomierski).
3. Rozporządzanie majątkiem przez Elektrownię im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu (np. w drodze zrzeczenia się) będzie możliwe dopiero po uregulowaniu stanu prawnego wyrobiska "Piaseczno". Po przejęciu do zasobu Skarbu Państwa wzmiankowana nieruchomość mogłaby być przekazana na cele szczególne wymienione w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r. Nr 46 poz. 543 z późn. zm.) w tym na wyposażenie przedsiębiorstwa państwowego. Na wniosek orga
nu założycielskiego starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wskazuje nieruchomości, które mogą być przeznaczone na wyposażenie przedsiębiorstwa państwowego. Organ założycielski w akcie o utworzeniu przedsiębiorstwa rozstrzyga o jego wyposażeniu w nieruchomości wskazane przez starostę, a następnie przenosi na to przedsiębiorstwo własność nieruchomości lub oddaje nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Przy wyposażaniu przedsiębiorstw państwowych przeniesienie własności nieruchomości następuje nieodpłatnie oraz nie pobiera się pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Ma to zasadnicze znaczenie dla podmiotu, któremu organ założycielski zamierza powierzyć zlikwidowanie wyrobiska "Piaseczno", jako działalność statutową.4. Zważywszy, że działalność statutowa przedsiębiorstwa państwowego Kopalnia Siarki "Machów" w Tarnobrzegu obejmuje likwidację zakładu górniczego i zagospodarowanie zbędnego majątku oraz uwzględniając fakt, iż Kopalnia Siarki "Machów" jest zainteresowana kompleksowym uregulowaniem problemu likwidacji obydwu wyrobisk po odkrywkowej eksploatacji złóż siarki i deklaruje, że podejmie się dodatkowo prowadzenia prac likwidacyjnych na terenie wyrobiska w Piasecznie
- Minister Skarbu Państwa jako organ założycielski zamierza tej jednostce powierzyć dodatkowo likwidację wyrobiska "Piaseczno" oraz wyposażyć - na podstawie art. 53 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r. Nr 46 poz. 343 z późn. zm.) w nieruchomości niezbędne do statutowej działalności.5. W celu realizacji powyższego zamiaru Minister Skarbu Państwa - po otrzymaniu od Elektrowni im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu informacji o uregulowaniu stanu prawnego blisko 89% nieruchomości przewidzianych do przekazania - zwrócił się pismem z dnia 8.09.2003 r. do Starosty Sandomierskiego o przyjęcie od Elektrowni im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu zrzeczenia się użytkowania wieczystego gruntu oraz własności nieruchomości na terenie wy
robiska "Piaseczno" w trybie art. 179 Kodeksu cywilnego. W ten sposób nieruchomość znajdowałaby się w zasobie nieruchomości Skarbu Państwa (art. 21 pkt 6 cyt. ustawy), którym gospodarują starostowie. Organ założycielski mógłby wówczas złożyć wniosek o wskazanie nieruchomości wyrobiska "Piaseczno" z przeznaczeniem na wyposażenie przedsiębiorstwa państwowego Kopalnia Siarki "Machów" w Tarnobrzegu" - w trybie art. 52 cyt. ustawy o gospodarce nieruchomościami.6. W ślad za wystąpieniem MSP, Elektrownia zwróciła się do Starosty Sandomierskiego pismem z dnia 18.09.2003 r. o wyrażenie zgody na przyjęcie zrzeczenia prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz własności budynków, budowli i urządzeń na nim usytuowanych, wchodzących w skład wyrobiska posiarkowego "Piase
czno".7. Starosta Sandomierski poinformował Ministerstwo pismem z dnia 22.09.2003 r. (wpłynęło 6.10.2003 r.) o odmowie przyjęcia zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego na rzecz Skarbu Państwa, a tym samym o braku możliwości wskazania nieruchomości w celu wyposażenia w nią przedsiębiorstwa Kopalnia Siarki "Machów" w Tarnobrzegu.
Zdaniem Starosty, jeżeli Elektrownia im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu nie zamierza w chwili obecnej podejmować jakichkolwiek prac likwidacyjnych w wyrobisku "Piaseczno" i deklaruje chęć wyzbycia się w/w wyrobiska, to prawo użytkowania wieczystego gruntu może przenieść bezpośrednio na rzecz Kopalni Siarki "Machów", co w znacznym stopniu uprościłoby procedury związane z przekazywaniem tej nieruchomości. Realizacja propozycji Sta
rosty Sandomierskiego wymagałaby odrębnego rozważenia przez zainteresowane podmioty z uwagi na odmienne, niż w przypadku zrzeczenia, skutki ekonomiczne i podatkowe dla tych podmiotów (zmniejszenie zysku Elektrowni o wartość dokonanej darowizny, obowiązek podatkowy po stronie obdarowanej Kopalni z tytułu przysporzenia majątkowego).8. Wobec dokonanej nowelizacji Kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw Dz.U. Nr 49, poz. 408) od dnia 25 września 2003 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 179 K.c., zgodnie z którym nieruchomość której właściciel się zrzekł stanie się własnością gminy, na obszarze której jest położona i znajdzie się w gminnym zasobie nieruchomości (a nie w zasobie nieruchomości Skarbu Państwa, z którego nieruchomości mogą być przekazywane na wyposażenie przedsiębiorstw państwowych). Może to znacznie wydłużyć proces wyposażenia Kopalni Siarki "Machów" w teren wyrobiska "Piaseczno", a nawet uniemożliwić realizację tej koncepcji - z uwagi na procedurę rozporządzania mieniem samorządowym oraz interesy organów uczestniczących w przekazywaniu z gminnego zasobu nieruchomości do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa (starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej oraz zarząd, reprezentujący jednostkę samorządu terytorialnego).
9. Elektrownia im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu pismem z dnia 26.09.2003 r. zawiadomiła Gminę w Łoniowie (na obszarze której znajduje się większa część wyrobiska Piaseczno), że jeszcze w roku 2003 zrzeknie się wzmiankowanej nieruchomości.
Reasumując należy stwierdzić, że termin przekazania wyrobiska "Piaseczno" do likwidacji uzależniony jest od szeregu czynników tj.:
- zakończenia prac związanych z uregulowaniem stanu prawnego wyrobiska,
- sposobu rozporządzenia majątkiem przez Elektrownię im. T. Kościuszki S.A. w Połańcu - użytkownika wieczystego wyrobiska (zrzeczenie na rzecz gminy, darowizna na rzecz Kopalni Siarki "Machów" i jej zgoda na przyjęcie darowizny)
- terminu dokonania zrzeczenia przez użytkownika wieczystego,
- terminu przekazania nieruchomości między zasobami gminy i Skarbu Państwa oraz sprawności działania organów reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność samorządu terytorialnego.
Minister Skarbu Państwa będzie mógł wystąpić do Starosty w trybie art. 52 ustawy o gospodarce nieruchomościami z wnioskiem o wskazanie nieruchomości wyrobiska "Piaseczno" z przeznaczeniem na wyposażenie przedsiębiorstwa państwowego Kopalnia Siarki "Machów" w Tarnobrzegu dopiero gdy nieruchomość - po dokonaniu zrzeczenia przez Elektrownię - zostanie przekazana z zasobu gminnego do zasobu Skarbu Państwa, którym gospodaruje Starosta.
MINISTER SKARBU PAŃSTWA
z up. SEKRETARZ STANU
Andrzej Szarawarski