Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatorów Janusza Bargieła, Aleksandry Koszady, Alicji Stradomskiej, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, dnia 04.09.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Senatora Pana Janusza Bargieła, wspólnie z Senator Panią Aleksandrą Koszadą oraz Senator Panią Alicją Stradomską na 44 posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia 2003 r., dotyczącego działalności inwestorów japońskich w Polsce uprzejmie informuję, że z mojej inicjatywy, która powstała po spotkaniu z Panem Hideaki Ueda, Ambasadorem Japonii w Polsce, w dniu 29 kwietnia 2003 r. w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, odbyło się spotkanie z przedstawicielami ponad trzydziestu japońskich inwestorów działających w Polsce oraz firm zainteresowanych inwestowaniem w naszym kraju. Z polskiej strony uczestniczyli w nim Pan Andrzej Szejna, Podsekretarz Stanu w MGPiPS, Rzecznik Interesów Zagranicznych oraz przedstawiciele Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych. Podczas spotkania przedstawiciele firm japońskich uzyskali informacje na tematy dotyczące zasad i warunków inwestowania w Polsce, w tym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, możliwych zmian warunków działalności inwestorów zagranicznych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a także na szereg innych. Strona japońska bardzo pozytywnie oceniła wartość merytoryczną spotkania. Jednocześnie zwróciła uwagę na kilka problemów, które utrudniają działalność inwestorów w Polsce. Są to sprawy związane z niedostatecznym rozwojem infrastruktury, głównie drogowej, brakiem jednej centralnej instytucji załatwiającej kompleksowo wszystkie sprawy inwestorów, długą procedurą uzyskiwania wiz pobytowych, skomplikowanymi procedurami odpraw celnych.

Większość poruszanych problemów w oświadczeniu Senatorów pokrywa się z tematami omawianymi na ww. spotkaniu. Zdajemy sobie sprawę z istniejących jeszcze barier i przeszkód, które utrudniają działanie inwestorom na rynku polskim. Są to w większości przypadków sprawy natury ogólno-gospodarczej i organizacyjnej, których poprawa wymaga czasu i dużych nakładów inwestycyjnych. Prowadzone są intensywne prace w celu ich sukcesywnego usuwania.

Chciałbym podkreślić, że promocja Polski, jako atrakcyjnego miejsca dla inwestycji zagranicznych, której podstawowym celem jest przyciąganie jak największej ilości inwestycji oraz stwarzanie inwestorom jak najbardziej korzystnych warunków działalności, jest od długiego czasu jednym z priorytetowych zadań rządu w zakresie stosunków gospodarczych z zagranicą. Służą temu podejmowane działania legislacyjne, w tym uchwalona ustawa o finansowym wspieraniu inwestycji, przygotowywana nowelizacja ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, jak i działania organizacyjne, w tym powołanie Rzecznika Interesów Inwestorów Zagranicznych, czy też Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W najbliższym czasie powstanie Agencja Pro Polonia, która docelowo ma pełnić rolę organizacji kompleksowo obsługującej inwestorów. Wyrażam przekonanie, że działania te poprawią warunki funkcjonowania inwestorów zagranicznych w Polsce i uczynią nasz kraj jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem inwestycji.

W sprawie niskiego poziomu rozwoju infrastruktury, głównie w zakresie dróg oraz opóźnień związanych z budową autostrad, należałoby bezpośrednio zwrócić się do Ministra Infrastruktury. Natomiast sprawy funkcjonowania systemu szkolnictwa w południowo-zachodniej Polsce leżą w kompetencjach Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Wszyscy wiemy, że stan naszych dróg jest zły i musi ulec radykalnej poprawie. Wymaga to czasu i ogromnych nakładów finansowych. Program budowy autostrad, pomimo wielu trudności, jest realizowany i jestem przekonany, że Ministerstwo Infrastruktury dokłada możliwych starań, aby budowa autostrad przebiegała jak najszybciej.

Programy dostosowujące polskie prawo i przepisy do warunków unijnych dotyczące wielu dziedzin gospodarki. Obejmują one także poziom stawek celnych, systemu odpraw celnych, warunki i zasady uzyskiwania wiz pobytowych i zezwoleń na podjęcie pracy jak i wiele innych dziedzin. Generalnie, od momentu naszego członkostwa w UE będą obowiązywały w Polsce takie same zasady i reguły gospodarcze jakie obowiązują w innych krajach unijnych. Zagadnienia te są dobrze znane przedsiębiorcom japońskim, którzy od wielu lat realizują na terenie Unii projekty inwestycyjne. Tym niemniej zarówno MGPiPS, jak i inne inwestycje i organizacje, w tym Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, gotowe są udzielić szczegółowych informacji we wszystkich sprawach.

Na każdą prośbę inwestorów zagranicznych, zarówno PAIiIZ, jak i Departament Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu MGPiPS, udzielają na bieżąco stosownych informacji oraz możliwej pomocy w ich działalności na terenie naszego kraju. Jestem przekonany, że poziom inwestycji japońskich w Polsce, który aktualnie wynosi ok. 600 mln USD ulegnie w najbliższym czasie znacznemu zwiększeniu. Świadczą o tym nowe plany inwestycyjne firm japońskich, jak i deklaracje strony japońskiej złożone podczas niedawnej wizyty w Polsce Pana Junichiro Koizumi, Premiera Japonii.

Z poważaniem

Jerzy Hausner


Oświadczenie