Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67):

Warszawa, 2004.08.23

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu RP
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo BPS/DSK-043-343-04 z dnia 3 sierpnia br. dotyczące oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Henryka Stokłosę, w sprawie ograniczeń w zbywaniu indywidualnych ilości referencyjnych, uprzejmie informuję Pana Marszałka, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz.U. Nr 93, poz. 897), zbycie indywidualnych ilości referencyjnych zostało ograniczone do obszaru oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Zgodnie z art. 22 ww. ustawy sprzedaż indywidualnych ilości referencyjnych może być dokonywana pomiędzy producentami posiadającymi gospodarstwa na terenie tego samego oddziału terenowego Agencji.

Wprowadzenie ww. przepisów miało na celu zapobieżenie w pierwszych latach systemu kwotowania produkcji mleka zbyt dużej koncentracji produkcji mleka w wybranych regionach kraju poprzez "odpływ" indywidualnych ilości referencyjnych z pozostałych regionów przy jednoczesnym braku w tych regionach innych alternatywnych kierunków produkcji. W przypadku Polski obszarem zagrożonym takim zjawiskiem przyczyniającym się do realnego spadku stałych miesięcznych dochodów gospodarstw rolnych, mogłyby być tereny południowej i południowo-wschodniej Polski.

Należy podkreślić, że np. Niemcy mając świadomość wystąpienia podobnego zagrożenia na ich terytorium, zdecydowały się na stosowanie swobodnego zbywania indywidualnych ilości referencyjnych dopiero kilkanaście lat po wprowadzeniu kwotowania produkcji mleka. Ograniczenia w zbywaniu indywidualnych ilości referencyjnych nadal istnieją we Francji i Belgii, gdzie zbywanie indywidualnych ilości referencyjnych nie jest możliwe odpowiednio pomiędzy departamentami i regionami.

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że powyższa argumentacja, przedstawiana również przez stronę rządową podczas prac w parlamencie RP nad projektem ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, potwierdza, że wprowadzenie przedmiotowego ograniczenia, przynajmniej w pierwszych latach funkcjonowania systemu kwotowania produkcji mleka w Polsce, wydaje się być uzasadnionym.

Z poważaniem

Wojciech Olejniczak


Oświadczenie