Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Henryka Stokłosę

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Marka Balickiego

Moje oświadczenie dotyczy sprawy lekarskiego egzaminu państwowego.

Niedawno otrzymałem list lekarzy stażystów zatrudnionych w pilskim szpitalu, którzy w imieniu swoich kolegów, lekarzy medycyny odbywających staż podyplomowy, a równocześnie członków Ogólnopolskiej Akcji Lekarzy Stażystów, prosili o zainteresowanie się sposobem egzekucji ustawy o zawodzie lekarza z dnia 5 grudnia 1996 r. przez Ministerstwo Zdrowia.

W ustawie tej, a ściślej w rozdziale 2 art. 5 określono warunki, na podstawie których okręgowa rada lekarska przyznaje prawo wykonywania zawodu lekarza. Jednym z nich jest zdanie lekarskiego egzaminu państwowego jako uwieńczenie stażu podyplomowego.

Mimo że ta ustawa weszła w życie w 1997 r., dotąd nikt takiego egzaminu nie zdawał, a jednak wszyscy kończący staż otrzymywali prawo wykonywania zawodu. Działo się tak, ponieważ, zdaniem stażystów, ministerstwo nie umiało takiego egzaminu wprowadzić. A teraz, po wstąpieniu do Unii Europejskiej, pomimo wciąż złego przygotowania egzamin musi się odbyć i być dla młodych lekarzy warunkiem wykonywania zawodu.

Nie dziwię się, że ta decyzja jest kontestowana przez młodych - bo kto lubi być egzaminowanym? Nie dziwię się, choć niekoniecznie muszę się z nimi zgadzać.

Moje poważne wątpliwości budzi jednak sposób przygotowania egzaminu, a przede wszystkim ewidentne błędy i niedoróbki w rozporządzeniu regulującym tryb jego przeprowadzania.

Młodzi lekarze w przywołanym na wstępie liście zwrócili mi uwagę na to, że: od wprowadzenia ustawy do dzisiaj nie została utworzona baza pytań z odpowiedziami i ich wyjaśnieniami, co jest standardem w cywilizowanych krajach; stażysta nie będzie mógł odwołać się od wyników egzaminu i nie będzie miał wglądu w jego wyniki; termin egzaminu został określony tak niefortunnie, iż po ukończeniu stażu lekarz pozostanie bezrobotnym przez czas od dwóch do czterech miesięcy, a w przypadkach losowych do pięciu miesięcy; tak samo trudny egzamin będą zdawać zarówno młodzi lekarze, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu, jak i doświadczeni lekarze chcący otworzyć podspecjalizację - ten sam egzamin dla pierwszych będzie więc warunkiem podjęcia pracy w zawodzie, a dla drugich będzie otwarciem możliwości dalszego kształcenia się.

Wobec tych przekonywających, moim zdaniem, argumentów zwracam się do ministra zdrowia, pana Marka Balickiego, z następującymi pytaniami. Czy i kiedy zostanie zmodyfikowane rozporządzenie regulujące zasady przeprowadzania lekarskiego egzaminu państwowego? W jakim stopniu uwzględnione zostaną postulaty Ogólnopolskiej Akcji Lekarzy Stażystów?

senator RP
Henryk Stokłosa


Spis oświadczeń