Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Henryka Stokłosę

Oświadczenie skierowane do ministra, członka Rady Ministrów Lecha Nikolskiego

W wielu gminach trwa obecnie rekrutacja absolwentów do ośrodków informacji europejskiej. W kraju przygotowano dla nich podobno prawie pięć tysięcy miejsc, w których absolwenci pracować będą od 1 marca do 30 czerwca tego roku. Jeśli w samorządach znajdą się pieniądze, być może zatrudnienie zostanie przedłużone.

Aby zdobyć pracę unijnego informatora, należało skończyć studia magisterskie lub licencjackie najpóźniej w ubiegłym roku, najlepiej o kierunku humanistycznym. Trzeba również było wykazać się znajomością tematyki europejskiej i umiejętnością obsługi komputera. Każdy kandydat musi być też zarejestrowany jako bezrobotny absolwent w powiatowym urzędzie pracy. Kolejny warunek ma charakter ideologiczny i po części polityczny. Osoba ubiegająca się o pracę w ośrodku informacji europejskiej musi być zwolennikiem wejścia naszego kraju do Unii, choć może być jednocześnie eurosceptykiem, który popiera integrację.

W związku z realizacją tego pomysłu ministra Lecha Nikolskiego, który zasługuje na uznanie, jawią mi się dwie wątpliwości.

Na pierwszą z nich zwrócili mi uwagę rolnicy protestujący na blokadach. Uważają oni - i to był jeden z postulatów, który pojawił się w moim okręgu wyborczym - że nie czas dziś na szkolenie nowych ludzi, mało doświadczonych i niewiele wiedzących na temat Unii, trzeba w większym stopniu wykorzystać potencjał kadrowy ośrodków doskonalenia rolniczego.

Druga wątpliwość wynika z faktu, że decyzja o powołaniu ośrodka w danej gminie należy do wójta lub burmistrza. Obserwuję w moim okręgu wyborczym przypadki, że władze samorządu lokalnego ociągają się z ich powołaniem, tłumacząc to brakiem środków na dofinansowanie ośrodków. Jedne robiły to z powodów finansowych, nie mając na przykład funduszy na komputer dla pracowników ośrodków, inne czynią to ze względów politycznych. Dotyczy to zwłaszcza wójtów i burmistrzów z przeciwnej wejściu Polski do Unii Europejskiej Ligi Rodzin Polskich, której reprezentanci w samorządach nie są zainteresowani powstaniem takich punktów.

W związku z tymi zjawiskami kieruję do pana ministra Lecha Nikolskiego następujące pytania. Jak ma Pan zamiar wykorzystać potencjał intelektualny i organizacyjny ośrodków doskonalenia rolniczego w procesie przygotowań Polski do Unii Europejskiej? W jaki sposób ma Pan zamiar docierać z informacją unijną do mieszkańców gmin, w których samorządy są zdominowane przez Ligę Polskich Rodzin, a burmistrzowie z LPR blokują pomysł powołania ośrodków informacji europejskiej?


Spis oświadczeń