Spis oświadczeń


Wielokrotnie z tej trybuny w ciągu ostatnich trzynastu lat mówiłem na temat bezrobocia, poszukując wraz z członkami Izby ekonomicznych i prawnych sposobów jego ograniczenia. Dziś występuję po raz kolejny, zobligowany przede wszystkim przez moich starszych wiekiem wyborców, którzy od czasu pojawienia się propozycji ministra Hausnera dotyczącej ograniczenia możliwości zarobkowania przez emerytów i rencistów, bombardują moje biuro różnego rodzaju oświadczeniami i apelami. Większość z nich jest bardzo emocjonalna, ale w wielu pojawiają się pytania i wątpliwości, z którymi warto się, jak sądzę, zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o konkretnych rozwiązaniach.

Najwięcej wątpliwości, przyznam, że także moich, wywołuje kwestia uzyskania wolnych miejsc pracy dla ludzi młodych w związku z ograniczeniem zatrudnienia emerytów i rencistów. Jest to pytanie o społeczny i polityczny sens całego przedsięwzięcia.

Z moich doświadczeń pracodawcy, a zatrudniam ponad trzy i pół tysiąca ludzi reprezentujących różne zawody i specjalności oraz stopień wykształcenia, wynika, że nie ma bezpośredniego związku między miejscami pracy dla emerytów a miejscami pracy dla ludzi młodych.

Emeryci i renciści, których zatrudniam, to przede wszystkim fachowcy o bardzo bogatym doświadczeniu, potrzebni mi do przedsięwzięć o charakterze strategicznym. Tego typu pracowników nie znajdę wśród najzdolniejszych nawet absolwentów szkół wyższych.

Inna grupa emerytów i rencistów pracuje u mnie na stanowiskach nie wymagających zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, związanych ze stosunkowo lekką, choć żmudną i wymagającą cierpliwości pracą. Żaden młody człowiek o normalnym temperamencie nie powinien takiej pracy wykonywać.

Mam świadomość, że moje doświadczenia mogą być nietypowe dla polskiego rynku pracy, ale podobne obiekcje pojawiają się także w listach, o których wspominałem na wstępie.

Uważam więc, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przed podjęciem decyzji dotyczących ograniczenia zatrudnienia emerytów i rencistów powinno zlecić badania naukowe lub dokonać symulacji, by wiarygodnie odpowiedzieć na następujące pytania.

Ile szacunkowo miejsc pracy dla absolwentów zostanie zwolnionych po wprowadzeniu ograniczeń w zatrudnieniu emerytów i rencistów?

Jaki wpływ na dochody państwa ze składek na ubezpieczenie i podatku dochodowego mogą mieć te ograniczenia?

W apelach i protestach, które otrzymuję, częsty jest motyw zgodności całej tej operacji z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Moi wyborcy odwołują się zwłaszcza do art. 32 konstytucji. Czy kwestia ta została bez wątpliwości rozstrzygnięta przez specjalistów od prawa konstytucyjnego?

I wreszcie pytanie, które najczęściej pojawia się we wszystkich listach. Od kiedy cała ta operacja zostanie wprowadzona?


Spis oświadczeń