Oświadczenie


Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Grażyny Staniszewskiej, złożone na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55):

Warszawa, dnia 29 marca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 lutego 2004 r. (BPS/DSK-043-65/04) zawierające oświadczenie Pani Senator Grażyny Staniszewskiej, uprzejmie wyjaśniam, iż Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wystąpił w sprawie poruszonej przez Panią Senator do Telekomunikacji Polskiej S.A. o stosowne wyjaśnienia.

TP S.A. zwraca uwagę, iż w ramach przedsięwzięcia pod nazwą Pionier - Polski Internet Optyczny współdziałają Akademickie Sieci Miejskie (MAN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Podmioty te prowadzą m.in. działalność polegającą na świadczeniu usług dostępu do Internetu.

TP S.A. przyznaje, że niedawno miały miejsce przejściowe problemy z połączeniami z sieciami akademickimi w Poznaniu, ale było to spowodowane błędem po stronie operatora sieci POZMAN, jednak jak zapewnia TP S.A. wkrótce po zgłoszeniu przywrócono poprawną jakość usługi. TP S.A. zapewnia, iż złożyła przedstawicielom sieci akademickich propozycję zawarcia umowy regulującej zasady współpracy i dostępu do zasobów sieci Internet. Oferta TP oparta została na założeniu, iż dostęp do Internetu dla tych sieci zostanie podzielony na dwa rodzaje dostępu. Pierwszy, typowo komercyjny, odpowiadający prowadzonej przez te sieci komercyjnej działalności operatorskiej i udostępniany na zasadach, jakie obowiązują w przypadku innych operatorów, oraz drugi o charakterze naukowo-akademickim, pozwalający zachować przywileje środowiska naukowego, i podkreślić jego szczególny charakter, uwzględniony w cenie tego pierwszego ruchu, tzn. bez dodatkowych opłat dla tych sieci. Pierwsze oferty do sieci akademickich zostały przesłane w sierpniu 2003 r. Na ofertę - jak podaje TP S.A. - odpowiedzieli przedstawiciele sieci LOOMAN i POZMAN, podający się za reprezentantów sieci akademickich, do których skierowana była oferta. W wyniku odbytych spotkań TP S.A. skierowała w listopadzie 2003 r. do sieci akademickich kolejną wersję oferty opartą na takiej samej zasadzie i przygotowaną z uwzględnieniem założeń przekazanych przez reprezentantów sieci akademickich.

Do dnia dzisiejszego, pomimo odbytych kilku kolejnych spotkań, sieci akademickie nie zaakceptowały oferty i nie przekazały żadnych konstruktywnych propozycji ani sprecyzowanego działania stanowisko, poza tym, iż nie akceptują ofert w takiej formie - podkreśliła TP S.A. w piśmie do URTiP.

Mając na względzie zasadę prawdy obiektywnej w postępowaniu, Urząd zwrócił się z prośbą o zweryfikowanie powyższych twierdzeń TP S.A. do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego (PCSS), które jest zaangażowane w przedsięwzięcie znane pod nazwą Pionier - Polski Internet Optyczny. Odpowiedź Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN nadeszła do URTiP w dniu 12 marca 2004 r., w której m.in. ustosunkowano się do propozycji przedstawionych przez TP S.A. Operatorzy sieci akademickich - jak pisze operator sieci Pozman - wielokrotnie wykazywali wolę zawarcia z TP S.A. takiej umowy, jednak jej warunki muszą uwzględniać interesy obu stron, a nie, jak w propozycji złożonej przez TP S.A., wyłącznie tej firmy. Propozycja przedstawiona przez TP S.A., w opinii PCSS, oparta została na założeniu, że sieci akademickie powinny płacić TP S.A. za dostęp swoich użytkowników komercyjnych do sieci TP-NET, natomiast TP-NET nie będzie płacić sieciom akademickim za dostęp swoich użytkowników do zasobów internetowych zlokalizowanych w sieciach akademickich. W opinii operatora sieci Pozman, propozycja TP S.A. została złożona w kształcie wyraźnie niekorzystnym dla sieci akademickich szczególnie w sytuacji gdy stosunek wielkości ruchu z sieci akademickich do sieci TP-NET i w przeciwnym kierunku wynosi 3:1.

Odnosząc się do zmian w zakresie współpracy obu sieci, Poznańskie Centrum Superkomputerowo - Sieciowe zauważa, iż w dniu 19 stycznia 2004 r. dostrzeżono pogorszenie parametrów transmisyjnych łącza między sieciami POZMAN a TP-NET, które powodowało znaczne utrudnienie w korzystaniu z tego łącza, szczególnie w dostępie użytkowników sieci TP-NET do zasobów zlokalizowanych w sieci POZMAN. Problem był obserwowany przez PCSS oraz zgłaszany przez licznych użytkowników sieci POZMAN. Jak podaje PCSS, wbrew twierdzeniom zawartym w piśmie TP S.A., w tym czasie nie wystąpiła żadna awaria sieci POZMAN ani żaden "błąd po stronie operatora sieci POZMAN", które mogłyby skutkować pogorszeniem transmisji danych przez łącze sieci POZMAN i TP-NET. Poczynione przez Poznańskie Centrum obserwacje wskazują natomiast, że przyczyną tego zdarzenia mogły być ograniczenia wielkości ruchu celowo wprowadzone na urządzeniach Telekomunikacji Polskiej S.A. PCSS przypuszcza, iż ograniczenia takie mogły zostać wprowadzone w celu zmuszenia PCSS do wykupienia w Telekomunikacji Polskiej S.A. usługi dostępu do sieci TP-NET dla zasobów dołączonych do sieci POZMAN a używanych przez użytkowników sieci TP-NET. Nastąpiło to bowiem bezpośrednio po nie przyjęciu przez przedstawicieli sieci akademickich złożonej przez TP S.A. oferty.

Mając na względzie powyższe okoliczności, uprzejmie informuję, iż w razie zaistnienia sporu między operatorami, każdy z nich może zgłosić wniosek do Prezesa URTiP o ustalenie w drodze decyzji administracyjnej warunków połączenia sieci telekomunikacyjnych oraz rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z sieci telekomunikacyjnych w trybie art. 83 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Z wyrazami szacunku

z up. Prezesa URTiP
Zastępca Prezesa
Krzysztof Kwiecień


Oświadczenie