Oświadczenie


Minister Finansów przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senator Grażyny Staniszewskiej, złożonym na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):

Warszawa, 2003.05.03

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka nr BPS/DSK-043-218/03 z dnia 21 maja 2003 r., przy którym przekazane zostało oświadczenie Pani Grażyny Staniszewskiej, Senator Rzeczypospolitej Polskiej złożone podczas czterdziestego posiedzenia Senatu RP w dniu 14 maja 2003 roku dotyczące procesu przekształceń organizacyjno-strukturalnych w Służbie Celnej i związanych z tym zmian w Izbie Celnej w Cieszynie, uprzejmie przedstawiam stanowisko w sprawie.

Przemiany zachodzące w życiu gospodarczym kraju znalazły odzwierciedlenie w funkcjonowaniu administracji celnej. Zmiana uwarunkowań i możliwości w zakresie obrotu towarowego z zagranicą, jaka nastąpiła w ostatnich latach wymusza konieczność dostosowania struktury organizacyjnej administracji celnej do oczekiwań społecznych, potrzeb podmiotów gospodarczych dokonujących obrotu towarowego z zagranicą, kierunków przepływu towarów, obowiązującego prawa w ramach możliwości finansowych i kadrowych Służby Celnej. W związku z planowanym zniesieniem granicy zachodniej i południowej oraz bezcłowym przepływem towarów w ramach krajów unijnych, obsada etatowa placówek celnych będzie musiała ulec zmianie. Kierownictwo Służby Celnej podejmuje wszelkie możliwe kroki w celu pozostawienia jak największej liczby funkcjonariuszy celnych w służbie. Działania te zmierzają do pozyskania przez administrację celną poszerzonych kompetencji i nowych zadań, jak również trwają prace związane z przygotowaniem alokacji kadr funkcjonariuszy celnych. Problematyka ta jest obecnie przedmiotem prac Międzyresortowego Zespołu ds. Alokacji Kadr Służby Celnej, powołanego Zarządzeniem Nr 145 Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2002 r. W pracach Zespołu uczestniczą m.in. przedstawiciele związków zawodowych.

Jednocześnie przygotowywana jest ostateczna struktura organizacyjna administracji celnej w kontekście zbliżającej się integracji Polski z Unią Europejską. Docelowy model strukturalno-organizacyjny Służby Celnej jest opracowywany z uwzględnieniem wszystkich uwarunkowań gospodarczych, ekonomicznych, infrastrukturalnych i społecznych, w jakich funkcjonuje administracja celna. Jest on obecnie konsultowany w ramach administracji celnej. Kryteria pomocne w określeniu przyszłego kształtu struktury organizacyjnej administracji celnej prezentowane są na stronie internetowej Służby Celnej - www.clo.qov.pl. Informacje o planowanych przekształceniach zostały również przesłane w ramach konsultacji społecznych do środowisk gospodarczych i kół samorządowych oraz wojewodów celem ich zaopiniowania.

Obecnie prowadzone są zaawansowane prace legislacyjne związane z przyznaniem Służbie Celnej uprawnień organu podatkowego w zakresie podatku VAT od towarów sprowadzanych z zagranicy oraz w zakresie podatku akcyzowego. Ponadto projekt ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych (...) zakłada rozszerzenie zakresu środków egzekucyjnych, jakimi będzie dysponowała Służba Celna. Powyższy projekt umożliwia przyznanie Służbie Celnej dodatkowych obowiązków polegających na kontroli przestrzegania legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców. W przyszłości kwestią niezwykle istotną będą zadania kontrolne związane ze Wspólną Polityką Rolną.

W związku z powyższym nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, jakoby brak jest rozwiązań dotyczących procesu restrukturyzacji w Służbie Celnej oraz informacji na ten temat, czy też brak zaangażowania osób odpowiedzialnych za Służbę Celną w rozwiązywaniu problemów ją nurtujących. Kierownictwo Służby Celnej skierowało do funkcjonariuszy celnych i pracowników szereg informacji na temat podejmowanych działań. Wszelkie kwestie dotyczące jakże trudnych problemów zmian organizacyjno-strukturalnych są wyjaśniane Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej. Ponadto przedstawiciele Kierownictwa Służby Celnej wyjeżdżają w teren by prowadzić bezpośrednie rozmowy z funkcjonariuszami celnymi oraz pracownikami administracji celnej. Tego typu spotkanie odbyło się również w Izbie Celnej w Cieszynie, którą w kwietniu br. wizytował Dyrektor Departamentu Organizacji Służby Celnej Ministerstwa Finansów. W najbliższym czasie planowane są kolejne wizyty Kierownictwa Służby Celnej w tej izbie.

Odnosząc się do poruszonej w wystąpieniu kwestii powołania w Katowicach nowej placówki celnej chciałbym poinformować, że tego rodzaju działań nie planuje się, gdyż w tym mieście jest zarówno Izba Celna, jak też Urząd Celny. Jednakże rozważana jest koncepcja połączenia Izb Celnych w Cieszynie i Katowicach w jedną izbę obejmującą swoją właściwością miejscową obszar całego województwa śląskiego. Proponowane zmiany organizacyjne wynikają z potrzeby usprawniania funkcjonalnego struktury organizacyjnej Służby Celnej, dostosowania struktury organizacyjnej administracji celnej do granic administracyjnych województw, przybliżenia organów celnych do aparatu skarbowego oraz innych służb i organów administracji publicznej. Takie rozwiązanie przyczyni się do lepszej współpracy z organami administracji rządowej na szczeblu województw i ułatwi kontakty w zakresie sprawozdawczości z urzędami statystycznymi.

Wyrażam przekonanie, iż przedstawione informacje dotyczące kierunków podejmowanych przez Służbę Celną działań spotkają się ze zrozumieniem i aprobatą.

Łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu
Robert Kwaśniak


Oświadczenie