Oświadczenie


Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Włodzimierza Łęckiego i Jerzego Smorawińskiego, złożone na 78. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 83):

Warszawa, 2005-04-20

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Pana Marka Belki (pismo Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pana Jacka Kluczkowskiego z dnia 29 marca 2005 r. znak: DPS 4404-130(2)/05) pozwalam sobie przekazać w załączeniu kopie udzielonych odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Włodzimierza Łęckiego oraz Pana Senatora Jerzego Smorawińskiego podczas 78 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 17 marca 2005 r. dotyczące zarządzenia nr 8 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań i organizacji Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Z wyrazami szacunku

Tadeusz Toczyński

Warszawa, 2005-04-20

Pan Senator
Włodzimierz Łęcki
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Senatorze,

Odpowiadając - z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów przekazanego w piśmie Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pana Jacka Kluczkowskiego z dnia 29 marca 2005 r. znak: DPS 4404-130(2)/05 - na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Jerzego Smorawińskiego podczas 78 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 17 marca 2005 r. pozwalam sobie uprzejmie wyjaśnić, że zarządzeniem nr 8 z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań i organizacji Urzędu Statystycznego w Poznaniu (Dz.Urz. GUS Nr 12, poz. 63) zostały zlikwidowane 2 oddziały urzędu statystycznego - w Gnieźnie (z dniem 30 kwietnia 2005 r.) oraz w Jarocinie (z dniem 31 stycznia 2005 r.). Zadania zlikwidowanych oddziałów przejęły odpowiednio oddziały w Koninie i Kaliszu, a pracownicy otrzymali propozycje pracy w innych komórkach organizacyjnych Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Za likwidacją oddziałów przemawiały zarówno względy, jak i konieczność optymalizacji kosztów funkcjonowania jednostek służb statystyki publicznej. W związku ze zmianami wynikającymi z art. 7b ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.), w przypadku, gdy przedsiębiorca wraz ze zgłoszeniem do ewidencji działalności gospodarczej składa wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, składa również wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędu gospodarki narodowej (REGON). Organ ewidencyjny niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, przesyła powyższy wniosek do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma miejsce zamieszkania wraz z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i numerem PESEL oraz innymi dokumentami dołączonymi przez przedsiębiorcę. Zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON jest przesyłane przedsiębiorcy pocztą, niezwłocznie po dokonaniu wpisu do rejestru, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku do urzędu statystycznego. Oznacza to, że nie zachodzi potrzeba osobistego stawienia się przedsiębiorcy w oddziale urzędu statystycznego. W komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie właściwości oddziałów urzędów statystycznych (Dz.U. Nr 4, poz. 29) ustaliłem, że w związku z ograniczeniem liczby oddziałów urzędów statystycznych oraz w celu usprawnienia obsługi podmiotów, wnioski o wpis do rejestru REGON mogą być składane w każdym oddziale urzędu statystycznego województwa, na terenie którego podmiot ma siedzibę, w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania - bezpośrednio w siedzibie urzędu, niezależnie od określenia w statucie terytorialnego zakresu zadań poszczególnych oddziałów US w tym województwie. W przypadku województwa wielkopolskiego już od dnia 16 lutego 2005 r. dodatkowym ułatwieniem jest możliwość składania wniosków RG o wpis do REGON-u i rejestracji w dowolnym oddziale urzędu statystycznego na terenie województwa lub Urzędzie Statystycznym w Poznaniu.

Nie wymaga również osobistego przybycia przedsiębiorcy złożenie sprawozdań statystycznych, które zwykle są przesyłane pocztą do urzędu statystycznego. Stale trwają prace nad opracowaniem formularzy sprawozdawczych w formie elektronicznej i możliwością przekazywania ich drogą on line. Od kwietnia br. Główny Urząd Statystyczny rozpoczął zbieranie drogą elektroniczną miesięcznych sprawozdań DG-1 (Meldunek o działalności gospodarczej), które sporządzają podmioty gospodarki narodowej o liczbie pracujących 10 osób i więcej oraz jest planowane dalsze rozszerzenie liczby sprawozdań, które mogłyby być składane w ten sposób. Za pomocą poczty elektronicznej istnieje możliwość otrzymania informacji o działalności informacyjnej urzędu statystycznego.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu poinformował pisemnie o zmianach terytorialnego zasięgu działania oddziałów władze samorządowe oraz Wojewodę Wielkopolskiego, a także odrębnym pismem - jednostki sprawozdawcze. Przyporządkowanie gminy Kaźmierz do zasięgu działania Oddziału w Pile podyktowane było koniecznością takiego rozłożenia zadań w Urzędzie, które byłoby adekwatne do możliwości ich realizacji przez poszczególne komórki organizacyjne i w tej sytuacji nie ma możliwości przywrócenia stanu poprzedniego.

Z wyrazami szacunku

Tadeusz Toczyński


Oświadczenie