Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Roberta Smoktunowicza

Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka

Szanowny Panie Ministrze!

Zwracam się do Pana jako prokuratora generalnego w celu wyjaśnienia powodów przewlekłości postępowania prokuratorskiego w sprawach związanych z próbami prywatyzacji spółki komunalnej Gminna Gospodarka Komunalna Ochota spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Spółka Gminna Gospodarka Komunalna Ochota (GGKO) jest w 100% własnością miasta stołecznego Warszawy. GGKO od lat administruje powierzonym przez miasto Warszawę mieszkaniowym zasobem komunalnym na terenie dzielnicy Ochota oraz zarządza ponad trzystu trzydziestoma wspólnotami mieszkaniowymi w tej dzielnicy. Łącznie spółka administruje około szesnastoma tysiącami lokali, czyli obsługuje prawie trzydzieści trzy tysiące mieszkańców.

W listopadzie 2002 r. władze byłej gminy Warszawa Centrum zawarły z wrocławską spółką Prywatny Zarząd Mieszkaniami spółka z o.o. umowę sprzedaży 85% udziałów GGKO. 5 lutego 2003 r. prezydent Warszawy odmówił konwalidacji umowy sprzedaży - umowa została zawarta bez zachowania formy zastrzeżonej przepisami prawa - w związku z czym do przeniesienia udziałów nie doszło.

Na okres pomiędzy 8 stycznia 2003 r. a 12 lutego 2003 r. GGKO została jednak przejęta przez spółkę Prywatny Zarząd Mieszkaniami z Wrocławia. Jak wynika z posiadanych przeze mnie informacji, w tym okresie z konta GGKO została przelana kwota blisko 2 milionów zł na konto Prywatnego Zarządu Mieszkaniami we Wrocławiu. Efektem transferu tak wielkiej kwoty był zator płatniczy bieżących zobowiązań wobec SPEC, co realnie zagroziło odcięciem mieszkańcom dostaw ciepła w okresie szczytu grzewczego. Według Zarządu GGKO jeśli spółka nie odzyska wyprowadzonych 2 milionów zł, może się powtórzyć sytuacja zagrożenia odcięcia trzydziestu trzem tysiącom mieszkańców dostaw ciepła w sezonie grzewczym 2003/2004.

Zarząd spółki w marcu 2003 r. złożył stosowne zawiadomienie do właściwej miejscowo jednostki prokuratury powszechnej o popełnieniu przestępstwa przez pełnomocników PZM spółka z o.o. Postępowanie prowadzi jednostka warszawskiej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota w sprawie o sygnaturze akt 4 Ds. 887/03/III. Dodatkowo Zarząd GGKO wytoczył w kwietniu 2003 r. spółce wrocławskiej proces cywilny o zwrot niesłusznie uzyskanych korzyści majątkowych. Postępowanie cywilne toczy się przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu, sygnatura akt X GC 481/03.

Zdecydowane i skuteczne działania organów ścigania pomogłyby odzyskać GGKO wyprowadzone 2 miliony zł i uchronić mieszkańców przed realnym niebezpieczeństwem przerw w dostawach ciepła w nadchodzącym zimowym okresie grzewczym. Niestety, czynności procesowe są prowadzone nazbyt przewlekle. Śledztwo zostało wszczęte po upływie blisko jednego miesiąca od daty złożenia zawiadomienia w prokuraturze. Przez kolejne dwa miesiące następowała swoista przepychanka pomiędzy prokuraturą rejonową a prokuraturą okręgową o to, kto ma prowadzić postępowanie. W czerwcu prokuratura okręgowa zadecydowała, iż właściwą jednostką do prowadzenia śledztwa jest Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota. Następnie nastąpił okres wakacyjny i nieobecni byli prokuratorzy nadzorujący sprawę. Okres urlopowy był również przyczyną nieobecności funkcjonariuszy Policji zajmujących się prowadzeniem tej sprawy.

Wciąż żadnym osobom nie postawiono zarzutów oraz nie zabezpieczono wyprowadzonej kwoty 2 milionów zł. Według informacji przekazanej mi przez Zarząd GGKO, środki przelane z konta GGKO na rzecz PZM we Wrocławiu sukcesywnie topnieją. Dlatego tak ważne jest zdecydowane podjęcie przez właściwe organy ścigania odpowiednich kroków, w tym zabezpieczenie spornej kwoty.

Bardzo proszę Pana Ministra o nadzór nad opisaną sprawą. Proszę o poinformowanie mnie o przyczynach przewlekłości postępowania oraz o ewentualnych planach prokuratury odnośnie do sposobów skutecznego zabezpieczenia interesów GGKO, a tym samym kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców dzielnicy Ochota.

Z poważaniem
Robert Smoktunowicz


Spis oświadczeń