Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Roberta Smoktunowicza, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, dnia 28.04.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek S
enatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 8 kwietnia br. znak: BPS/DSK-043-147-03, przekazujące oświadczenie złożone przez senatora Roberta Smoktunowicza podczas 37 posiedzenia Senatu RP w dniu 2 kwietnia br. dotyczące oczyszczalni ścieków w Wołominie, uprzejmie informuję, że Minister Środowiska nie dysponuje środkami finansowymi na realizację zadań inwestycyjnych dotyczących rozbudowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków. Możliwe natomiast jest udzielenie pomocy finansowej na realizację ww. zadań ze środków np. narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jednak podstawą do udzielenia takiej pomocy jest złożenie do ww. funduszy wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia. Formularz takiego wniosku można uzyskać - w przypadku ubiegania się o pomoc finansową z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej - w siedzibie właściwego wfośigw a w przypadku ubiegania się o pomoc finansową z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - w siedzibie NFOŚiGW przy ul. Konstruktorskiej 3A w Warszawie lub ze strony internetowej NFOŚiGW: www.nfosigw.gov.pl

Z uzyskanych z Urzędu Miasta w Wołominie informacji wynika, że w chwili obecnej miasto nie posiada ważnej dokumentacji technicznej rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Posiadanie takiej dokumentacji jest warunkiem ubiegania się o dofinansowanie ww. zadania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pragnę także nadmienić, że z informacji uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że miasto Wołomin w roku 2000 uzyskało pożyczkę na modernizację oczyszczalni ścieków, jednak z niej nie skorzystało.

Jednocześnie chciałbym poinformować Pana Marszałka, że Minister Środowiska w porozumieniu z marszałkami województw sporządził wstępną listę przedsięwzięć w dziedzinie ochrony środowiska przewidzianych do dofinansowania w latach 2004-2006 z Funduszu Spójności na kwotę około 1,8 mld euro. Lista ta została przekazana Ministrowi Gospodarki - głównemu koordynatorowi wykorzystania środków Funduszu Spójności, a po zaakceptowaniu przez Radę Ministrów została przedłożona w dniu 15 lutego br. Komisji Europejskiej do akceptacji. Wśród zadań, mogących uzyskać dofinansowanie z ww. funduszu, znalazły się zadania przygotowane do przyjęcia takiego dofinansowania, tj. posiadające ważną dokumentację techniczną, pozwolenie na budowę itp. W przekazanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w styczniu 2003 r. wykazie przedsięwzięć zgłoszonych do dofinansowania z Funduszu Spójności w sektorze gospodarki wodno-ściekowej, nie znalazła się oczyszczalnia ścieków w Wołominie.

Wypełnienie i złożenie przez miasto Wołomin we wrześniu 2002 r. "Karty Potencjalnego Przedsięwzięcia do dofinansowania z Funduszu Spójności" do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nie było równoznaczne z uzyskaniem pomocy z Funduszu Spójności. Przygotowane w roku ubiegłym przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej wykazy potencjalnych przedsięwzięć do dofinansowania z Funduszu Spójności opiewały na łączną kwotę dofinansowania ok. 4,5 mld euro; kwota ta przekraczała ponad dwukrotnie możliwą do uzyskania kwotę dofinansowania (ok. 1,8 mld euro). Wykazy te nie zawierały także informacji o stopniu przygotowania przedsięwzięć do realizacji; ponadto, wśród zgłaszanych przedsięwzięć wiele z nich nie uzyskałoby w ogóle dofinansowania (np. w jednym z województw zgłoszono jako jedno przedsięwzięcie budowę 900 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków). Dlatego też, mając na uwadze potrzebę pełnego wykorzystania środków z Funduszu Spójności, przygotowano w porozumieniu z marszałkami województw listę przedsięwzięć przygotowanych do przyjęcia pomocy na łączną kwotę ok. 1,8 mld euro (czyli dokładnie tyle, ile Polska może uzyskać z Funduszu Spójności).

Pragnę także poinformować Pana Marszałka, że wypełnienie zapisanych w Traktacie Akcesyjnym zobowiązań Polski w zakresie wypełniania wymagań dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych i wyposażenie tzw. aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i czyszczalnie ścieków komunalnych, wymagać będzie wydatkowania wg wstępnych szacunków około 30 mld zł (ok. 7,5 mld euro). Jest więc rzeczą oczywistą, że środki z Funduszu Spójności nie będą w stanie pokryć wszystkich potrzeb w zakresie budowy, rozbudowy lub modernizacji systemów kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków komunalnych. Należy także pamiętać, że z Funduszu Spójności dofinansowane będą także zadania dotyczące zagospodarowania odpadów i ochrony atmosfery.

Reasumując, uzyskanie pomocy finansowej na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków komunalnych jest możliwe ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod warunkiem, że inwestor posiada ważną dokumentację techniczną i wystąpi ze stosownym wnioskiem do ww. funduszy o udzielenie dofinansowania.

Z poważaniem

z up. Ministra

SEKRETARZ STANU

dr hab. Krzysztof Szamałek


Oświadczenie