Oświadczenie złożone
przez senatora Roberta Smoktunowicza
Oświadczenie skierowane do ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego
Szanowny Panie Ministrze!
Chciałbym zwrócić się o wyjaśnienie sprawy związanej z realizacją ostatniej woli profesora Akademii Sztuk Pięknych Eugeniusza Eibischa.
Profesor Eugeniusz Eibisch zmarł 7 marca 1987 r. Ostatnio zamieszkiwał w Warszawie przy ulicy Konopczyńskiego 5/7 m. 15. W dniu 13 marca 1985 r. profesor Eibisch w Powiatowym Biurze Notarialnym w Warszawie ustanowił zapis na rzecz Ministerstwa Kultury i Sztuki, składający się z kwot pieniężnych zdeponowanych na kontach i rachunkach bankowych, dziesięciu obrazów oraz przedmiotów szczegółowo wymienionych w załączonym wykazie, zobowiązu
jąc jednocześnie Ministerstwo Kultury i Sztuki do ustanowienia fundacji, która sprawowałaby pieczę nad spuścizną profesora.Niestety, powołanie fundacji napotkało trudności i przeciąga się w czasie. Po śmierci profesora Eibischa zaistniały ponadto poważne wątpliwości co do prawidłowości zabezpieczenia spadku, a w szczególności mieszkania i przedmiotów w nim zgromadzonych. Sprawa była nawet przedmiotem zainteresowania prokuratury.
Jak wynika z informacji obecnie przeze mnie posiadanych, spadek po profesorze Eugeniuszu Eibischu do dziś nie został należycie zagospodarowany. Mieszkanie profesora nadal nie jest w sposób właściwy zabezpieczone i wedle mojej wiedzy wciąż nie istnieje fundacja, do powołania której zostało zobowiązane ministerstwo.
W związku z powyższym zwracam się o wyjaśnienie i przedstawienie mi obecnego stanu spraw związanych z realizacją ostatniej woli profesora Eugeniusza Eibischa, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zabezpieczenia mieszkania profesora i powołania stosownej fundacji.
Z poważaniem
Robert Smoktunowicz