Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Roberta Smoktunowicza, złożonym na 31. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 32):
Warszawa, 2003-02-03
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku
Odpowiadając na pytanie Pana Senatora Roberta Smoktunowicza, przesłane przy piśmie Ministra Środowiska z dnia 14.01.2003 r. (znak: ZWop-05-07/2003), dotyczące bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w gminach warszawskich, uprzejmie informuję:
Na terenie gmin warszawskich (dawne woj. stołeczne) znajduje się 273 km wałów przeciwpowodziowych i 5 stacji pomp o znaczeniu przeciwpowodziowym. Stan obwałowań jest zróżnicowany i zależy głównie od okresu, w którym był wykonany. Korpusy tych wałów charakteryzują się dużą różnorodnością wbudowanych materiałów, w wielu przypadkach niższym od wymaganego stopniem zagęszczenia i ponadnormatywnym współczynnikiem filtracji. Na niektórych odcinkach występują obniżenia rzędnej korony wału, które powodują, że nie zachowany jest wymóg dostatecznego wzniesienia korony ponad wodę miarodajną i kontrolną. Inne mankamenty to brak dróg przywałowych na niektórych odcinkach oraz drzewa rosnące w międzywalu niekiedy w bezpośrednim sąsiedztwie korpusu wału.
Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, będący administratorem urządzeń przeciwpowodziowych na terenie gmin warszawskich, sporządził raport o stanie urządzeń przeciwpowodziowych i potrzebach wykonania najpilniejszych prac z tego zakresu. Część tych prac została wykonana w roku 2001. Ich realizację sfinansowano ze środków budżetu Wojewody Mazowieckiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na przełomie 2001 i 2002 Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zaciągnął kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym na sfinansowanie robót związanych z usuwaniem szkód powodziowych i poprawę ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Wisły. Województwo mazowieckie otrzymało w ramach tego kredytu i rezerwy celowej budżetu państwa 58 247 tys. złotych. Środki te pozwolą sfinansować w latach 2002-2004 wszystkie zadania z zakresu napraw urządzeń przeciwpowodziowych oraz najpilniejsze inwestycje z zakresu modernizacji tych urządzeń, ujęte w raporcie, sporządzonym przez WZMiUW w 2000 r.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kontynuuje działania na rzecz zapewnienia środków na finansowanie po 2004 roku robót związanych z poprawą ochrony przed powodziami, przede wszystkim z budżetu Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego pn. "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich" oraz Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Z poważaniem
Minister
z up. Kazimierz Gutowski
Podsekretarz Stanu