Wyjaśnienie w związku oświadczeniem senator Zofii Skrzypek-Mrowiec, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 2004-12-07
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z przesłanym przy piśmie z dnia 09.11.2004 r. znak: BPS/DSK-043-481-04 tekstem oświadczenia złożonego przez Panią Zofię Skrzypek-Mrowiec Senator RP podczas 71. posiedzenia Senatu RP w dniu 4 listopada 2004 r., uprzejmie wyjaśniam.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zgodnie z art. 29 ust. 4 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r, obrót zmniejsza się m.in. o kwoty prawnie udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont).
Zastosowane zgodnie z prawem bonifikaty, o których mowa w art. 68 ustawy z dnia 21 sierpnia 1967 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.), wyznaczają poziom kwoty należnej i tym samym obrotu, który stanowi podstawę opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Jak wynika jednak z oświadczenia Pani Senator, bonifikata ta dotyczy sprzedaży nieruchomości przez gminę na rzecz spółdzielni. Brak jest natomiast możliwości zajęcia stanowiska w zakresie kształtowania się podstawy opodatkowania przy sprzedaży gruntów przez spółdzielnię na rzecz jej członków. Będzie to bowiem - jak należy wnioskować z oświadczenia Pani Senator - odrębna transakcja od tej, która zawarta będzie pomiędzy gminą a spółdzielnią. W tym jednak zakresie brak jest w oświadczeniu Pani Senator jakichkolwiek informacji o kształtowaniu przez spółdzielnię kwoty należnej z tego tytułu.
Uprzejmie przy tym informuję, że podatnik, który ma wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego, może zwrócić się z zapytaniem do organu podatkowego. Organem kompetentnym do udzielenia na pisemne zapytanie podatnika odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, jest właściwy organ skarbowy I instancji (14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - Dz.U. 137, poz. 926 z późn. zm.). Zapytanie składa się do właściwego urzędu skarbowego a składając je jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Finansów
PODSEKRETARZ STANU
Jarosław Neneman