Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Krystyny Sienkiewicz, złożone na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, dnia 30.08. 2002. r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
u
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Panią Senator Krystynę Sienkiewicz podczas 23 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 8 sierpnia 2002 r. przesłane przy piśmie z 12 sierpnia 2002 r. (KK/043/301/02/V) w sprawie odpłatności za leki i testy paskowe do oznaczania glukozy oraz zastąpienia opłaty ryczałtowej za leki opłatą w wysokości 10% wartości leku, przesyłam następujące informacje.

Uprzejmie informuję, że Minister Zdrowia wypełniając delegacje ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28 z późn. zm.) ustalił w drodze rozporządzeń: wykaz leków podstawowych i uzupełniających, wykaz chorób oraz wykaz leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być wydawane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością, limity cen leków i materiałów medycznych objętych systemem współfinansowania ze środków publicznych, ceny urzędowe hurtowe i detaliczne dla tych leków i materiałów medycznych. Rozporządzenie w sprawie cen leków Minister Zdrowia ustala w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Obecnie obowiązujące rozporządzenia zostały podpisane 26 i 28 marca br. (Dz.U. Nr 28, Dz.U. Nr 33 oraz Dz.U. Nr 29) i obowiązują od 10.04.2002 roku oraz zmiany do tych wykazów wprowadzone rozporządzeniem z 5.06.2002 r. (Dz.U. Nr 88).

Do wykazów tych nie wprowadzono nowych leków, dotychczas nie refundowanych, a jedynie przeprowadzono weryfikacje leków refundowanych.

Pragnę podkreślić, że wykazy leków refundowanych są ustalane w ramach środków finansowych przeznaczonych przez Kasy Chorych na dopłaty do leków. Skutki finansowe nie mogą przekraczać planowanych środków na refundację.

Decyzje Ministra Zdrowia dotyczące zmian w wykazach leków refundowanych zostały podjęte w oparciu o opinie ekspertów powołanych przez Ministra Zdrowia w skład Zespołu ds. Refundacji.

Propozycje i sugestie konsultantów, oparte były na publikowanych wynikach kontrolowanych badań klinicznych oraz standardach i wytycznych postępowania terapeutycznego.

Cukrzyca oraz leki i testy paskowe stosowane w tej jednostce chorobowej zostały utrzymane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane - bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.

Wszystkie insuliny, strzykawki jednorazowego użytku oraz testy paskowe wymienione w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków (...) pacjenci mogą nadal otrzymywać na dotychczasowych zasadach tj. bezpłatnie lub za opłatą ryczałtową, do wysokości ustalonego limitu cenowego.

Wyjaśniam, że ustalone zostały limity cen dla leków i materiałów medycznych znajdujących się w wykazach leków refundowanych. Limity są ustalane dla leków i materiałów medycznych posiadających tę samą nazwę międzynarodową oraz dla leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o analogicznym mechanizmie i zakresie działania terapeutycznego, ustalonych na podstawie najtańszego przedstawiciela w danej grupie. Lek lub materiał medyczny, który mieści się w limicie ceny jest refundowany zgodnie ze stopniem odpłatności danego wykazu, a więc pacjent otrzymuje go bez dopłaty, do pozostałych z danej grupy, których ceny są wyższe od ustalonego limitu obowiązuje dopłata, którą wnosi pacjent.

Podkreślić należy, że w każdej grupie jest lek lub materiał medyczny, który mieści się w limicie ceny i pacjent otrzymuje go bez dopłaty.

Testy paskowe pacjenci mogą otrzymywać po wniesieniu opłaty ryczałtowej z uwzględnieniem limitu ceny.

Limit ceny tj. kwota do wysokości której Kasa Chorych refunduje koszty związane z wydaniem testu został oparty o cenę najtańszego testu p.n. Glucostix i ten test pacjent może otrzymać bez dopłaty, do pozostałych testów obowiązuje dopłata wynikająca z różnicy cen (ponad ustalony limit).

Insulina Humalog znajduje się w wykazie chorób przewlekłych, wydawanych po wniesieniu opłaty ryczałtowej do wysokości ustalonego limitu ceny.

Odpłatność za insulinę Humalog (100 j. w 1 ml) - limit ceny do której Kasa Chorych refunduje koszty za wydany preparat został oparty o cenę najtańszej insuliny. Pacjent dopłaca różnicę pomiędzy ceną prep. Humalog a ustalonym limitem.

Jednakże pragnę poinformować, że zaakceptowałem obniżkę ceny insuliny Humalog i odpłatność pacjenta została znacznie obniżona.

Stosowne rozporządzenie podpisane 5.06.2002 roku weszło w życie z dniem 12 lipca br.

Pragnę zapewnić Pana, że wszystkie kierowane do Ministerstwa Zdrowia wnioski, propozycje i opinie dotyczące refundacji leków i materiałów medycznych będą rozpatrywane przez zespół specjalistów i w przypadkach uzasadnionych potwierdzonych przez konsultantów i po złożeniu przez wytwórców tych środków określonych wniosków, dokonywane będą odpowiednie zmiany w wykazach leków refundowanych. Zmiany będą dokonywane dwa razy w roku, a w przypadkach koniecznych jeden raz w kwartale.

Przekazując powyższe podkreślam, że podstawowym elementem kształtowania nowych list leków jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do leków bezpiecznych, skutecznych i tanich. Zmiany w wykazach leków są wprowadzane zgodnie z opiniami konsultantów i wszystkie niezbędne leki są i będą nadal współfinansowane ze środków publicznych, przy czym przewiduję stopniowe obniżenie kosztów leczenia.

Jednocześnie informuję, że zmiany w odpłatności za leki - tj. zastąpienie opłaty ryczałtowej odpłatnością w wysokości 10% ceny leku było rozważane przez Ministerstwo Zdrowia jako potencjalny element upraszczający obowiązujący w Polsce system refundacji.

W chwili obecnej zmiany takie pozostają w sferze projektów.

Mariusz Łapiński


Oświadczenie