Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Krystyny Sienkiewicz, złożonym na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17) przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 2002-07-25

Pan
Longin Pastusia
k
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przesłanym przy piśmie oświadczeniem senator Krystyny Sienkiewicz z dnia 26.06.2002 r. znak: LP/043/216/02/V w sprawie trudności z realizacją przez rolników bonów paliwowych na stacjach, w uzgodnieniu z Ministrem Finansów, uprzejmie informuję Pana Marszałka, co następuje:

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. wprowadzająca system bonów paliwowych dla rolników, zmieniająca ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmian.), zakłada zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego w formie bonów paliwowych, które podatnicy podatku rolnego otrzymują w przypadku spełnienia przesłanek określonych w tej ustawie. W ustawie budżetowej na rok 2002 na dopłaty do paliwa rolniczego przewidziane zostały środki w kwocie 630 mln zł;, tj. czterokrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z art. 40a ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym sprzedawca, który sprzedaje olej napędowy w zamian za bony paliwowe uprawniony jest do zwiększenia na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 podatku naliczonego VAT o kwotę odpowiadającą wartości nominalnej bonu paliwowego. Wyżej cytowana ustawa nie przewiduje innej możliwości "odzyskiwania" środków finansowych w związku ze sprzedażą oleju napędowego w zamian za otrzymane bony paliwowe.

Jak wynika z informacji otrzymanych z Ministerstwa Finansów występujące w niektórych przypadkach trudności z realizacją przez rolników bonów paliwowych, jak i trudności w zakresie odzyskiwania przez sprzedawców oleju napędowego środków finansowych, dotyczą przede wszystkim zakupów dokonywanych głównie w małych stacjach paliw, znajdujących się na terenach wiejskich. Niektórzy sprzedawcy oleju napędowego tych stacji argumentują odmowę sprzedaży paliwa za bony zbyt długim okresem odzyskiwania środków, co stanowi barierę utrzymania płynności finansowej w celu zakupu paliwa u hurtowników. Właściciel stacji odzyskuje bowiem, otrzymaną w formie bonów paliwowych kwotę, poprzez powiększenie podatku naliczonego w rozliczeniach podatku od towarów i usług. Kwota ta zatem powiększa podatek naliczony, który zmniejsza u podatnika kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej sprzedaży.

Według opinii Ministerstwa Finansów koszty zaangażowania finansowego tych stacji nie są jednak tak znaczące, a właściwa w gospodarce rynkowej nielimitowana ilość podmiotów zajmujących się dystrybucją paliw, w znacznym stopniu ułatwia funkcjonowanie systemu bonów paliwowych poprzez rozłożenie ciężaru obsługi rolników nabywających olej napędowy za bony paliwowe na wiele podmiotów.

Z dokonanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoznania oraz napływających sygnałów od rolników, organizacji rolniczych, organów wydających zaświadczenia uprawniające do otrzymania bonów paliwowych wynika, że wprowadzony w 2001 r. system bonów paliwowych ogranicza dostępność niektórych producentów rolnych do tej formy pomocy i powinien być zmodyfikowany.

Pragnę poinformować Pana Marszałka, że biorąc powyższe pod uwagę aktualnie rozważana jest możliwość wprowadzenia nowego systemu, który polegałby na wypłacie rolnikom określonej kwoty, odpowiadającej części lub całości podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużytego w produkcji rolnej z dotacji celowych z budżetu państwa, realizowanych bezpośrednio przez gminy.

z up. Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi

SEKRETARZ STANU

Czesław Siekierski


Oświadczenie