9. posiedzenie Senatu RP
13 lutego 2002 r.
Oświadczenie
Oświadczenie złożone przez senator Krystynę Sienkiewicz
Oświadczenie skierowane do ministra skarbu państwa Wiesława Kaczmarka oraz do ministra pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera.
Podczas dyżuru senatorskiego w Grudziądzu zgłosiła się do mnie grupa pracowników "Warmy" w Grudziądzu, którzy przedstawili taką oto sytuację.
Pięćdziesięciu siedmiu pracowników od kilku miesięcy nie otrzymuje wynagrodzenia, całymi rodzinami żyją z dwustuzłotowych zasiłków z pomocy społecznej (cytuję: "ostatnie 300 zł z opieki dostałem w grudniu i nie mam z czego żyć"); nie mają świadectw pracy, nie mają statusu bezrobotnego, wskutek przewlekłości sprawy w sądzie gospodarczym
w Toruniu stracili możliwość przejścia na emeryturę pomostową.Ani "Warma" w upadłości, ani Industrie Venture - nabywca odlewni w Warmie nie są zainteresowane ich losem; również syndyk nie uważa się za pracodawcę dla tej grupy osób. Zatem jest to klasyczny przypadek porzucenia pracowników przez pracodawcę.
Proszę zatem ministra pracy o odpowiedź: jaka jest sytuacja prawna tej grupy pracowników, jakie są możliwości pomocy osobom, które mimo braku pracy nie mają statusu bezrobotnego? Czy przewiduje się - być może już funkcjonuje, o czym nie wiedzą pracownicy - rodzaj ubezpieczenia przed podobnymi wypadkami?
Ministra skarbu państwa proszę o wyjaśnienie: kto jest w takiej sytuacji pracodawcą, kto reprezentuje pracowników?
Pracownicy nie są niewolnikami, których można sprzedać wraz z fabryką, zakładem lub jego częścią, a następnie pozostawić ich własnemu losowi.
Z poważaniem
Krystyna Sienkiewicz