Oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Krystyny Sienkiewicz, złożone na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, 08 marca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 lutego 2002 r., sygn. LP/043/45/02/V, przekazujące oświadczenie Senator RP Pani Krystyny Sienkiewicz, złożone w dniu 8 lutego 2002 r., podczas 8. posiedzenia Senatu, dotyczące możliwości zmiany § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic (Dz.U. Nr 18, poz. 234, z późn. zm.), poprzez dopisanie do wymienionych tamże podmiotów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

W omawianym zagadnieniu występują dwa aspekty: pielęgnowanie i kultywowanie tradycji europejskich strzelców historycznych oraz organizowanie i realizowanie profesjonalnych szkoleń w zakresie prowadzenia strzelań sportowych, rekreacyjnych i treningów strzeleckich, a także pomocy medycznej.

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej - nie ujmując jego osiągnięć w realizacji zadań, których celem jest pielęgnowanie i kontynuowanie tradycji oraz zwyczajów europejskich strzelców historycznych - może z powodzeniem kierować swoich członków na stosowne przeszkolenie, bądź zatrudniać w swoich strukturach osoby, które posiadają takie przeszkolenie, wymagane przepisami prawa.

Obecnie obowiązujące przepisy przyznają prawo do prowadzenia zajęć na strzelnicy podmiotom mającym umocowanie ustawowe (np. w ustawie o Policji, Kulturze Fizycznej, Prawie Łowieckim). Zawarte w przepisach wymogi odbycia przeszkoleń z zakresu strzelectwa, jak również udzielania pierwszej pomocy oraz obowiązek złożenia odpowiednich egzaminów, dają gwarancję bezpiecznych i fachowo przeprowadzonych zajęć na strzelnicy.

Dotychczasowe doświadczenia i praktyka prowadzenia szkolenia strzeleckiego przez wymienione w zarządzeniu jednostki organizacyjne, jednoznacznie wskazują, iż przepisy prawa w tym zakresie się sprawdzają.

Jednocześnie nadmieniam, że w roku 2000 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadziło prace nad nowelizacją ww. rozporządzenia. Rozważana była możliwość uzupełnienia definicji "prowadzącego strzelanie" o osoby, które odbyły przeszkolenie w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej. Powyższa propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który wnioskował, aby zajęcia w strzelnicy prowadziły jedynie osoby legitymujące się dokumentami wystawionymi przez Akademię Wychowania Fizycznego - jako instytucję uprawnioną do nadawania tytułu zawodowego trenera i instruktora strzelectwa.

Należy liczyć się z tym, że ewentualna próba poszerzenia definicji prowadzącego strzelanie o osoby ze Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, spotkałaby się z protestem ze strony Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Wobec powyższego - uznając za poprawną konstrukcję przepisów prawa w powyższym zakresie - postulat ich zmiany nie wydaje się być zasadny. Należy ponadto rozgraniczyć ideę pielęgnowania tradycji przez Bractwa Kurkowe, od wymagań stawianych osobom prowadzącym strzelanie oraz uzyskania przez nie wymaganych uprawnień.

Łączę wyrazy szacunku

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Zbigniew SOBOTKA

Sekretarz Stanu


Oświadczenie