Oświadczenie


Prezes Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Krystyny Sienkiewicz, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8):

Warszawa, dnia 21 lutego 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z pismem, które wpłynęło do Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, znak LP/043/57/02/V, zawierającym treść oświadczenia złożonego na ręce Pana Marszałka przez Panią Krystynę Sienkiewicz - Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie wniesienia poprawek do zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych w pielęgniarskiej długoterminowej opiece domowej przez Kujawsko-Pomorską RKCh uprzejmie informuję, iż Urząd Nadzoru wszczął postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na świadczenia w zakresie opieki nad ciężko chorym w jego środowisku domowym przedłużył propozycję do kontraktowania nowego produktu "Pielęgniarskiej opieki domowej" we wszystkich kasach chorych. Przygotowany w tym zakresie materiał został opracowany przez zespół złożony z przedstawicieli regionalnych kas chorych pod patronatem Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Publikowane opracowania dotyczące stanu zdrowia ludności w Polsce oraz wskaźniki demograficzne informują o coraz większym spadku liczby urodzeń i zwiększaniu się średniego czasu trwania życia, co powoduje wzrost populacji ludzi starszych. W związku z tym zmieniają się potrzeby zdrowotne naszego społeczeństwa.

Obserwowany w przeciągu ostatnich lat wzrost zachorowalności na choroby układu krążenia, nowotwory, udary, choroby przewlekłe narządu ruchu oraz zwiększająca się liczba osób niepełnosprawnych w wyniku wypadków komunikacyjnych i innych urazów, powoduje także zwiększone zapotrzebowanie na opieką nad pacjentem w jego środowisku domowym.

Proponowana forma opieki ma na celu wypełnienie luki w opiece nad ciężko chorym, który nie wymaga leczenia w zakładach lecznictwa stacjonarnego i z różnych przyczyn nie zakwalifikował się do pobytu w zakładach opieki długoterminowej, opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Z doświadczeń innych krajów oraz po pilotażowym wprowadzeniu proponowanego produktu w kilku kasach chorych obserwuje się obniżenie kosztów leczenia oraz poprawę opieki nad pacjentem obłożnie chorym przebywającym w domu, ponieważ pielęgniarska opieka domowa jest kompleksową, wzmożoną pielęgnacją ciężko chorego przy współpracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza specjalisty i pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej.

Również nadmienić należy, iż świadczenia zdrowotne w ramach nowego produktu są udzielane w domu obłożnie chorego, który w ocenie wg zmodyfikowanej skali Barthel (ocena stopnia sprawności) dokonanej przez pielęgniarkę domową uzyskał od 0 do 40 punktów. Warunkiem objęcia opieką chorego przez pielęgniarkę domową są:

wniosek wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do którego zapisany jest chory (a nie przez lekarza z oddziału szpitalnego), kwalifikacja pielęgniarki domowej, zgodna wyrażona przez pacjenta lub opiekuna faktycznego.

Natomiast do pielęgniarskiej opieki domowej chorych mogą zgłaszać: lekarze, pielęgniarki, inni pracownicy ochrony zdrowia i opieki społecznej, sami chorzy, rodzina chorego bądź inne osoby.

Czas objęcia opieką uzależniony jest od stanu zdrowia i może być na czas określony lub na stałe. Istotnym jest w przypadku wystawienia wniosku na czas określony, aby lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oceniał stan zdrowia pacjenta co 6 tygodni i zadecydował o zaprzestaniu lub dalszym objęciu pielęgniarską opieką domową.

W powyższym piśmie celowo przekazuję Panu Marszałkowi zasadnicze informacje i założenia ujednoliconego systemu kontraktowania świadczeń pielęgniarskich nad obłożnie chorym w środowisku domowym, który został opracowany przez przedstawicieli kas chorych. Urząd Nadzoru zobowiązał Zarządy Kas do podjęcia decyzji w sprawie przyjęcia nowego produktu kontraktowania świadczeń i poinformowania o powyższym naszego Urzędu.

Ze strony Kujawsko-Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych Urząd Nadzoru otrzymał pismo znak 02R/MWZ/487/01, data wpływu do Departamentu Nadzoru 19 października 2001 r., informujące o wprowadzeniu nowego produktu o nazwie pielęgniarska długoterminowa opieka domowa, opartym na propozycji Urzędu Nadzoru i zatwierdzonego Uchwałą Zarządu Kujawsko-Pomorskiej KRCh.

Wobec powyższego nie zrozumiałym jest dla Urzędu Nadzoru stanowisko prezentowane przez Kujawsko-Pomorską KRCh w przedmiotowej sprawie mającej na celu ograniczenie dostępności do świadczeń tym ubezpieczonym, którzy tego wymagają.

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, iż po wyjaśnieniu przedmiotowej sprawy poinformuję Pana odrębnym pismem.

Z poważaniem

PREZES

Michał Żemojda


Oświadczenie