Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Wojciecha Saługi, złożonym na 81. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 87), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 21 czerwca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując do pisma z dnia 25 maja 2005 r., o sygn. BPS/DSK-251/05, przekazującego oświadczenie Senatora RP Pana Wojciecha Saługi w sprawie kradzieży i obrotu metalami, złożone podczas 81. posiedzenia Senatu RP w dniu 19 maja 2005 r., uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Poruszona przez Pana Senatora problematyka analizowana jest na bieżąco przez jednostki terenowe oraz Komendę Główną Policji. Problem zapobiegania i ścigania sprawców kradzieży elementów infrastruktury dotyczy szerokiego zagadnienia kradzieży elementów wykonanych z metali kolorowych, w wyniku których poszkodowane są głównie podmioty gospodarcze o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i bezpieczeństwa powszechnego.

W Komendzie Głównej Policji prowadzone są analizy postępowań przygotowawczych w sprawach o kradzieże urządzeń i elementów wykonanych z metali kolorowych. W celu monitorowania bieżących zagrożeń i wypracowania środków zaradczych utrzymywane są kontakty z podmiotami ponoszącymi największe straty w wyniku tych kradzieży oraz ze służbami, związanymi z ich ochroną (m.in. ze Strażą Ochrony Kolei).

Według statystyk policyjnych, liczba stwierdzonych przypadków kradzieży i nielegalnego obrotu metalami nieżelaznymi od kilku lat wykazuje stałą tendencją spadkową i kształtuje się następująco: w 2001 r. - 16.231 przypadków, w 2002 r. - 15.734, w 2003 r. - 14.475 i w 2004 r. - 13.518.

W ubiegłym roku do rejonów najbardziej zagrożonych kradzieżami wyrobów wykonanych z metali kolorowych należały województwa: śląskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie. Najmniej tego typu przestępstw stwierdzono na terenie województw: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Z prowadzonych analiz wynika, że przedstawiona geografia zagrożenia kradzieżami metali kolorowych pozostaje w ścisłym powiązaniu ze stopniem uprzemysłowienia regionu oraz poziomem bezrobocia.

Sprawcy, w swoich działaniach przestępczych, wykazują coraz większą determinację, kradną będące pod napięciem przewody elektryczne lub elementy mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego, przez co narażają na niebezpieczeństwo życie własne i osób postronnych.

Policja, realizując swoje ustawowe obowiązki, stara się inicjować przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie przestępstwom kradzieży metali kolorowych. Najważniejsze z nich to doprowadzenie w lipcu 2004 r. do nowelizacji przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz. 628 z późn. zm.), zgodnie z którą właściciele punktów skupu zobowiązani są do prowadzenia ewidencji osób dostarczających złom. Za niedopełnienie tego obowiązku właścicielom grozi kara aresztu lub grzywny. Należy oczekiwać, że powyższa zmiana znacząco wpłynie na ograniczenie kradzieży elementów infrastruktury wykonanych z metali kolorowych.

Uwzględniając poziom zagrożenia, wyniki analiz oraz ustalenia poczynione podczas spotkań z przedstawicielami podmiotów pokrzywdzonych w wyniku przestępstw kradzieży metali kolorowych, Komenda Główna Policji opracowała, a następnie przekazała do terenowych jednostek Policji "Wskazówki taktyczne do prowadzenia działań operacyjno-wykrywczych w zakresie zwalczania obrotu elementami wyrobów wykonanych z metali nieżelaznych pochodzących z przestępstwa". Ponadto efektem współpracy nawiązanej z pokrzywdzonymi podmiotami jest opracowany w formie albumu katalog zdjęć wyrobów będących najczęstszym przedmiotem kradzieży, który przesłano do wszystkich komend wojewódzkich Policji.

Należy dodać, że pokrzywdzone podmioty gospodarcze również starają się we własnym zakresie wpływać na ograniczenie kradzieży, stosując systemy informujące o zanikaniu napięcia, zastępując przewody miedziane światłowodami, spawając elementy konstrukcyjne urządzeń energetycznych czy pokryw studzienek kanalizacyjnych.

Problematyka związana z kradzieżami elementów wykonanych z metali kolorowych pozostaje w stałym zainteresowaniu Policji. Na bieżąco podejmowane są działania, które mają zarówno zapobiegać, jak i zwalczać ten niebezpieczny proceder.

Z szacunkiem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Tadeusz MATUSIAK

Sekretarz Stanu


Oświadczenie