Oświadczenie


Minister Gospodarki i Pracy przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senator Janiny Sagatowskiej, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, 29.11.2004 r.

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z pismem z 9 listopada br. znak: BPS/DSK-043-462-04, przy którym przekazano treść oświadczenia złożonego przez senator Janinę Sagatowską podczas 71. posiedzenia Senatu w dniu 4 listopada 2004 r., uprzejmie przesyłam stanowisko wobec poruszonej kwestii.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807) - SDG działalność zawodowa jest również działalnością gospodarczą, o ile spełnia wszystkie przesłanki ustawowe, czyli jest działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Należy zatem uznać, że wykonywanie działalności gospodarczej przez przedstawicieli wolnych zawodów traktowane będzie jako wykonywanie działalności w rozumieniu przepisów ustawy SDG.

Osoby wykonujące działalność zawodową, zajmujące jednocześnie stanowiska lub pełniące funkcje określone w art. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz.U. Nr 106, poz. 679 z późn. zm.), zgodnie z art. 4 pkt 6 tej ustawy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Należy przy tym zaznaczyć, iż ustawa ta nie zawiera własnej definicji terminu działalność gospodarcza. Wskazany zakaz nie dotyczy jedynie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) - WSDG nie zawiera żadnych przepisów nowelizujących lub odnoszących się do "ustawy antykorupcyjnej". W szczególności nie wskazuje terminu (okresu przejściowego) zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej (a ściślej w tym przypadku zawodowej) w związku z pełnieniem funkcji publicznych przez przedsiębiorcę. W związku z powyższym należy uznać, że zaprzestanie wykonywania działalności zawodowej takich osób powinno nastąpić z chwilą wejścia w życie ustawy SDG, czyli z dniem 21 sierpnia 2004 r.

Przekazując powyższe stanowisko uprzejmie informuję, iż w toku prac nad ustawami SDG i WSDG, zarówno rządowych, jak i parlamentarnych, nie zgłaszano zastrzeżeń co do konsekwencji rozszerzenia dotychczasowej definicji działalności gospodarczej w kontekście tzw. "ustawy antykorupcyjnej". Aktualnie resort gospodarki i pracy nie prowadzi żadnych konsultacji i ustaleń zmierzających do zmiany wskazanych przepisów.

Z poważaniem

Jerzy Hausner


Oświadczenie